Bł. Bernard Lichtenberg i Missa pro Pace

Agata Combik

publikacja 09.11.2013 00:25

70-lecie śmierci odważnego oławianina świętowali mieszkańcy jego miasta.

Bł. Bernard Lichtenberg i Missa pro Pace Koncert w kościele św.św. Apostołów Piotra i Pawła Agata Combik /GN

– Kiedy z kancelarii Rzeszy dochodziły sygnały do proboszcza katedry berlińskiej prałata Bernarda Lichtenberga, że Führerowi nie podoba się to, co głosi z ambony, co robi w swoim duszpasterstwie, prałat nie zawahał się powiedzieć: „Moim Führerem jest Chrystus” i nie dał się zastraszyć hitlerowskim siepaczom – mówił ks. Janusz Gorczyca, proboszcz parafii pw. św.św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie, w kościele, gdzie bł. Bernard był chrzczony i gdzie odprawił swoją pierwszą w życiu Mszę św.

Abp Józef Kupny wieczorem 8 listopada przewodniczył w Oławie uroczystej Eucharystii. Nawiązując do postaci błogosławionego oławianina, przywołał postać proboszcza swojej własnej niegdyś parafii w Chorzowie, bł. Józefa Czempiela – kapłana, który został przez Niemców uwięziony (dosłownie wyciągnięty z konfesjonału), i który zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau. Trafił tam również jego wikary, późniejszy biskup, ponieważ „ważył się” odprawić Mszę św. za uwięzionego proboszcza. – Takie były losy świadków Chrystusa, kapłanów, takie były losy naszych bliskich. Mimo to, potrafimy pokazać, że to, co nas [chrześcijan] łączy, to nie język, kultura, ale wiara i miłość – mówił, podkreślając, że i dziś, jak wtedy, często trudno jest przyznać się otwarcie do Chrystusa i Kościoła.

Bł. Bernard Lichtenberg (3.12. 1975–5.11.1943) był niemieckim księdzem, od 1938 r. proboszczem katedry w Berlinie. Prześladowany przez nazistów, m.in. za niepodporządkowanie się ich ideologii i udzielanie pomocy Żydom, zmarł w drodze do obozu koncentracyjnego w Dachau. Urodzony w Oławie, jest upamiętniony m.in. pamiątkowymi tablicami w tutejszych kościołach. W miejskim ratuszu istnieje także izba z pamiątkami po bł. Bernardzie, a z okazji obchodzonego 70-lecia jego śmierci oławscy filateliści przygotowali okolicznościową wystawę i zadbali o wydanie karty pocztowej.

Jego sylwetkę przypomniał pokrótce ks. Janusz Gorczyca:

Po Mszy św., w czasie której metropolita poświęcił nowe konfesjonały, rozpoczął się koncert – zabrzmiała "Missa pro Pace" Wojciecha Kilara w wykonaniu Chóru Filharmonii Wrocławskiej i Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Alana Urbanka. Wystąpili soliści: Joanna Zawartko, Piotr Łykowski, Jędrzej Tomczyk, Bogdan Makal. Na koncert przybyli m.in. chórzyści z Ziębic, gdzie żył brat bł. Lichtenberga. Przy okazji muzycznego spotkania przypomniano również, że błogosławiony oławianin, już jako proboszcz katedry, wspomógł niegdyś finansowo odbudowę zniszczonych w pożarze organów w kościele św.św. Piotra i Pawła. Obecnie parafia stara się o ich renowację.