Razem nad Pięcioksięgiem

Karol Białkowski

publikacja 15.01.2014 23:09

Wyjątkowo długo trwa w tym rok we Wrocławiu Dzień Judaizmu. Z przygotowanych punktów programu można skorzystać jeszcze do jutra. Ich tematem przewodnim jest "Pięcioksiąg - spotkanie u źródeł".

Razem nad Pięcioksięgiem Uczestnicy obchodów zapoznać się z kulturą żydowską Karol Białkowski /GN

- Podczas Dnia Judaizmu skłaniamy się ku starszym braciom w wierze - przekonuje Anna Siemieniec z fundacji "Dom pokoju", która jest głównym organizatorem wrocławskiego wydarzenia. W tym roku obchody w stolicy Dolnego Śląska są wyjątkowo długie, rozciągnięto je bowiem aż na trzy dni. - Naszym celem jest pokazanie chrześcijanom żydowskich korzeni naszej religii, ale także wzajemne poznanie zwyczajów, kultury i kuchni - dodaje.

Relacje między Żydami i chrześcijanami są we Wrocławiu wyjątkowe. Ma na to wpływ działanie tzw. Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. - Wszystkim zależy, tak lokalnie, aby się spotykać, wspólnie działać i przede wszystkim modlić. Gdy zbliża się styczeń, członkowie gminy dopytują o program Dnia Judaizmu. To świadczy o wielkiej otwartości i potrzebie tej inicjatywy - zaznacza A. Siemieniec. Podkreśla, że propozycji, które mogłyby wypełnić obchody, było bardzo wiele. Stąd ich rozbicie na trzy dni.

- Pierwszego dnia odbył się warsztat w synagodze pod Białym Bocianem, który dotyczył Pięcioksięgu. Wykraczał on poza relacje katolików i Żydów. To była część projektu dotyczącego spotkań z przedwojennymi wrocławskimi teologami, w której przybliżamy postacie Edyty Stein, Dietricha Bonhoeffera, rabina Benno Jacoba i protestantki Kathariny Staritz. Czytając ich teksty, szukaliśmy podobieństw i różnic w interpretacjach - opowiada A. Siemieniec. To jednak nie był jedyny ekumeniczno-żydowski akcent.

W drugim dniu odbył się dwugłos z udziałem prof. Andrzeja Siemieniewskiego, biskupa pomocniczego wrocławskiego, i Jerzego Kichlera, byłego Przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, dotyczący znaczenia Pięcioksięgu. Na zakończenie tego spotkania odbyła się modlitwa dialogu, którą poprowadził abp Marian Gołębiewski, metropolita senior archidiecezji wrocławskiej, i "Koncert psalmów" z udziałem scholi Duszpasterstwa Akademickiego "Dominik", dzieci ze Szkoły Podstawowej Dialogu Kultur "EtzChaim", chóru Cerkwi Katedralnej Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy oraz chóru parafii ewangelicko-luterańskiej pw. Opatrzności Bożej. Ostatnim elementem było bezpośrednie spotkanie z kulturą żydowską: możliwość degustacji potraw, nauka tańca i warsztaty językowe.

Można wziąć jeszcze udział w obchodach Dnia Judaizmu. w czwartek odbędzie się ich ostatnia odsłona. W Domu św. Edyty Stein o godz. 18 rozpocznie się spotkanie z malarką Mirą Żelechower-Aleksiun pt. "Ja jestem Józef, brat wasz". Będzie towarzyszyła mu rozmowa przy obrazach z cyklu "Światło midraszy" (wystawę można oglądać od 2 do 17 stycznia). Natomiast o godz. 18.45 dr Małgorzata Stolarska-Fronia wygłosi wykład pt. "Motywy chrześcijańskie w sztuce żydowskiej".