Nowenna w przyszłym sanktuarium

Agata Combik

publikacja 22.01.2014 22:50

Rozpoczęło się bezpośrednie przygotowanie do ustanowienia kościoła pw. św. Antoniego w parafii pw. św. Mikołaja we Wrocławiu Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła.

Nowenna w przyszłym sanktuarium Co środę o 17.30 trwa modlitwa do Matki Bożej z Jasnej Góry Agata Combik /GN

Dekret ustanawiający sanktuarium zostanie odczytany 25 marca w czasie Mszy św., sprawowanej o 18.00 pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego. W ramach dziewięciotygodniowej nowenny co środę o 17.30 rozpoczyna się modlitwa przed Najświętszym Sakramentem i częstochowską ikoną, a po niej Msza św. W środowych spotkaniach modlitewnych będą uczestniczyć wierni z dekanatu ze swoimi duszpasterzami oraz przedstawiciele różnych maryjnych sanktuariów Wrocławia – co pozwoli odkryć całe bogactwo tajemnicy Matki Bożej „zapisane” w różnych Jej wizerunkach. W ramach przygotowań trwa remont ołtarza z ikoną jasnogórską – przy którym znajdzie się także pamiątkowa tablica. Do specjalnej księgi można wpisywać otrzymane za wstawiennictwem Jasnogórskiej Pani łaski; istnieje również „Księga wotów”.

Pierwszej Eucharystii wpisanej w środową nowennę przewodniczył o. Kazimierz Maniecki, paulin będący kustoszem Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego Pięciorańskiego w Wieruszowie. – Jej obecność jest czuwająca, wspomagająca, jak w Kanie – mówił o Maryi obecnej w jasnogórskim znaku. Przekonywał, że dzięki ustanowieniu we Wrocławiu maryjnego sanktuarium mieszkańcom miasta będzie niejako bliżej do Jasnej Góry, do Maryi. – Oby ta Jasna Góra we Wrocławiu była twierdzą duchową, pomagającą przetrwać trudności – mówił.

Przeor wrocławskich paulinów wspominał dzieje maryjnego kultu w kościele św. Antoniego – jeszcze w czasach, gdy był on oazą katolicyzmu pośród protestanckiego środowiska oraz potem, po II wojnie światowej, gdy salezjanie wprowadzili tu obraz Wspomożycielki Wiernych. Kopia jasnogórskiego wizerunku została uroczyście intronizowana w świątyni przez kard. Henryka Gulbinowicza 11 listopada 1998 r., niedługo po objęciu przez paulinów duszpasterstwa w parafii pw. św. Mikołaja.