O Rodle przy muzyce i torcie

Agata Combik

publikacja 06.03.2014 15:47

W 76. rocznicę ogłoszenia w Berlinie, 6 marca 1938 r., "Pięciu Prawd Polaków spod Znaku Rodła", na Ostrowie Tumskim świętowano przy symbolu autorstwa Janiny Kłopockiej.

O Rodle przy muzyce i torcie Uroczyste krojenie tortu Agata Combik /GN

Wciąż warto przypominać znaczenie znaku Rodła zaprojektowanego w latach 30. XX w. przez artystkę z Koźmina dla Związku Polaków w Niemczech.

Okazuje się, że pytani o niego młodzi ludzie - także niektórzy uczestnicy czwartkowej uroczystości - dotąd o Rodle nie słyszeli.

Charakterystyczny znak - symbolicznie ukazujący bieg Wisły, z zaznaczonym Krakowem - powstał po objęciu w Niemczech władzy przez Hitlera, wobec zakazu używania tam znaku Orła Białego i narzucania faszystowskiej symboliki. Tym razem pojawił się w auli PWT między innymi na ogromnym, 50-kilogramowym torcie.

W jego krojeniu brał udział m.in. Jacek Kłopocki, spokrewniony z Janiną Kłopocką. - Mieszkam w Henrykowie k. Wrocławia, natomiast pochodzę z okolic Krotoszyna, niedaleko miejsca urodzenia Janiny - mówi. - O Rodle oczywiście wiedzieliśmy, ale nie wiązaliśmy go z naszą bliską rodziną.

Znalazło się jednak kilku pasjonatów, którzy zaczęli tworzyć drzewo genealogiczne rodu. Okazało się, że wśród jego członków znajdują się osoby, które zapisały się w jakiś sposób na kartach historii, także Janina Kłopocka. Warto dodać, że co 2 lata odbywają się zjazdy rodu Kłopockich - najbliższy odbędzie się we wrześniu, prawdopodobnie w Koźminie Wielkopolskim.

W tym czasie także ma się odbyć wmurowanie w ścianę miejscowego muzeum regionalnego tablicy pamiątkowej, przygotowywanej w związku ze 110. rocznicą urodzin Janiny Kłopockiej.

Wrocławskie obchody rozpoczęły się rano przy kościele pw. św. Marcina, pod tablicą z "Pięcioma Prawdami Polaków spod Znaku Rodła".

Następnie w katedrze wrocławskiej odbyła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Mariana Biskupa, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego wrocławskiej kurii, który przypomniał brzmienie Pięciu Prawd, ale także innych tekstów ważnych dla Polaków tamtego czasu, m.in. zaczerpniętych z „Katechizmu polskiego dziecka” z 1901 r. czy „Dekalogu Polaka” autorstwa Z. Kossak-Szczuckiej.

„Będziesz miłował Polskę pierwsza po Bogu miłością” – głosiło jedno z jego „przykazań”. Ks. M. Biskup przypomniał wyrażoną podczas pierwszej pielgrzymki do Polski prośbę Jana Pawła II: „… byście całe dziedzictwo, któremu na imię Polska, przyjęli z wiarą, nadzieję, miłością…”.

Częścią obchodów był rozbudowany program artystyczny, rozpoczęty koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz występem dzieci z przedszkola sióstr jadwiżanek.

- Warto mówić o "Golgocie Wschodu", ale trzeba pamiętać także o "Golgocie Zachodu" - przyznał Tadeusz Szczyrbak, prezes wrocławskiej Rodziny Rodła, która wraz ze Stowarzyszeniem Oświaty i Wychowania we Wrocławiu była organizatorem spotkania.