Sięgali do źródeł

Karol Białkowski

publikacja 14.03.2014 21:58

Ok. 1,5 tys. młodzieży ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych z archidiecezji wrocławskiej powierzyło nadchodzące egzaminy maturalne oraz swoją dalszą przyszłość Maryi. Teraz pozostała już tylko nauka.

Sięgali do źródeł Przedstawiciele szkół przekazali na ręce jednego z duszpasterzy przygotowane wcześniej ozdobne karty z wypisanymi aktami zawierzenia Karol Białkowski /GN

Piękna słoneczna pogoda przywitała młodzież i jej opiekunów w Częstochowie. Wśród pielgrzymów było dużo śmiechu, ale również skupienia. Maturzyści podkreślali, że przed nimi ważne egzaminy, ale także istotne życiowe decyzje. - Liczę, że w najbliższym czasie znajdę odpowiedzi na kilka pytań związanych z moją przyszłością - mówiła jedna z licealistek.

Dla Mikołaja Bartoszki z II LO we Wrocławiu nie był to pierwszy pobyt na Jasnej Górze. - To mój drugi raz. W ubiegłym roku przyszedłem tu z pielgrzymką pieszą. Jestem przekonany, że w tym miejscu można otrzymać łaski, o które się prosi. Modlę się o dobre przygotowanie do matury, ale też dziękuję za 12 lat mojej edukacji - mówił.

Justyna Lityńska z XIV LO ma bardzo sprecyzowane plany. Po zdanej maturze chciałaby rozpocząć studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na biotechnologii. - Mam nadzieję, że Matka Boża w tym pomoże, jeżeli będzie coś, co nie będzie zależało tylko ode mnie - tłumaczy.

Pielgrzymka, która odbywała się pod hasłem "Źródło życia", miała kilka elementów. Na początku odbyła się Droga Krzyżowa na jasnogórskich wałach. Tuż po niej, w sali o. Kordeckiego, miała miejsce konferencja, którą wygłosił ks. Artur Sepioło, odpowiedzialny za dzieła nowej ewangelizacji w diecezji gliwickiej. Zaznaczył w niej, że wiara to nie tylko myślenie, że Bóg jest, ale przede wszystkim relacja z Nim. Przekonywał też, iż wymaga ona osobistej decyzji każdego człowieka. Jako elementy istotne dla wiary wymienił także jej logiczność i publiczny charakter.

Zachęcamy do wysłuchania całej konferencji:

cz.1.

cz. 2.

 

Pielgrzymka maturzystów 2014
Karol Białkowski

Jednym z głównych punktów programu było specjalne nabożeństwo zawierzenia. W kaplicy Cudownego Obrazu wszyscy uczestnicy odmówili akt polecający czas egzaminów i swoje dalsze życie Czarnej Madonnie.

Następnie, w bazylice jasnogórskiej, odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz spowiedź.

Ostatnim i zarazem centralnym punktem programu była Msza św. pod przewodnictwem rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, ks. prof. Andrzeja Tomki, który we wstępie zaznaczył, że Jasna Góra to miejsce zmiany na lepsze. W homilii ks. Piotr Wawrzynek, diecezjalny duszpasterz młodzieży, życie ludzkie porównał do płynącej rzeki. Zwrócił uwagę, że wypływa z pewnego miejsca i dąży do wyznaczonego celu. Przekonywał, że człowiek powinien umieć wracać w swoim życiu do źródła, z którego będzie czerpał siły. Dodał, że ta umiejętność jest wyrazem dojrzałości i mądrości.

Zachęcamy do wysłuchania całej homilii:

Na zakończenie Eucharystii ks. dr Marian Biskup, dyrektor wydziału duszpasterskiego wrocławskiej Kurii Metropolitalnej, zachęcał do obrania jeszcze jednego patrona - wkrótce świętego Jana Pawła II.