Biskup w walce z ubóstwem

WKS

publikacja 06.05.2014 10:27

Bp Moses D. Prakasam w 2010 r. po raz pierwszy odwiedził Wrocław, prosząc o wsparcie dla swojej idei walki z ubóstwem w diecezji Nellore. Dziś przybywa, by dziękować za to, co już udało się osiągnąć.

Biskup w walce z ubóstwem Szkoła w Komarol powstała m.in. dzięki wsparciu z Polski Tomasz Zawierta

Kilka lat temu bp Moses D. Prakasam, ordynariusz diecezji Nellore, zainicjował w swoim kraju program wspierania edukacji dzieci z najuboższych rodzin, tłumacząc, że to jedyna szansa na lepszą przyszłość dla najmłodszych mieszkańców Indii. Opowiadał wówczas, że większość jego diecezjan utrzymuje się z rolnictwa. – Najczęściej całymi dniami pracują u bogatych gospodarzy, nie otrzymując normalnej zapłaty, a jedynie coś, co można określić jako dzienną stawkę. Są to bardzo małe pieniądze. Ze względu na biedę nie są w stanie wykształcić swoich pociech – tłumaczył, dodając, że miesięcznie na funkcjonowanie prowadzonych przez diecezję szkół i internatów, do których uczęszcza 12 tys. uczniów, potrzebuje ok. 6 tys. dolarów i prosząc Dolnoślązaków o pomoc w prowadzeniu dzieła, które zapoczątkował. W tym czasie mieszkańcy naszego regionu zaadoptowali "na odległość" prawie setkę dzieci, zobowiązując się do pokrycia kosztów ich miesięcznego wyżywienia i kształcenia, które wynoszą ok. 100 zł miesięcznie na jedno dziecko.

10 maja biskup Prakasam spotka się z osobami, które zaangażowały się w program "Adopcja na odległość w Indiach". O 14.00 będzie przewodniczył Mszy św. w kościele pw. NMP na Piasku we Wrocławiu, a o 15.00 spotka się z uczestnikami programu adopcyjnego w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. – Ten kontakt jest bardzo ważny i nie chodzi tu jedynie o formalne, urzędowe spotkanie, ale o budowanie wspólnoty, nawiązywanie relacji międzyludzkich i pielęgnowanie łączących nas więzi – tak hierarcha tłumaczy sens swojej wizyty we Wrocławiu. – Być może dzięki temu wszystkiemu, co tutaj się będzie działo, dzięki zdjęciom, filmom, które powstaną w czasie spotkań, uda się stworzyć dodatkowe materiały, które dzieciom z Indii przybliżą tutejsze rodziny, a Polakom ich indyjskich podopiecznych – dodaje.

Diecezja Nellore  poza szkołami i internatami prowadzi także m.in. trzy domy dla osób chorych na trąd, gdzie dotknięci tą chorobą otrzymują schronienie, jedzenie, odzież i lekarstwa. – Czynimy to w imieniu całego Kościoła, również w waszym – mówi bp Moses, prosząc o wsparcie modlitewne oraz ofiary na prowadzone przez niego dzieło.

Na terenie diecezji Nellore funkcjonuje 75 parafii, obejmujących 375 wiosek lub punktów misyjnych. Posługuje w niej 159 kapłanów oraz 50 seminarzystów, a także ok. 200 zakonnic i zakonników.