Dziękczynienie w Lourdes

wks/jpp

publikacja 17.05.2014 10:17

W sobotę 17 maja wyruszyła archidiecezjalna pielgrzymka do Lourdes, której główną intencją było dziękczynienie za kanonizację św. Jana Pawła II. Pątnikom przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Dziękczynienie w Lourdes Figura Matki Bożej w Lourdes ks. Rafał Kowalski

Pielgrzymi udali się do Francji specjalnym samolotem czarterowym. O 7.30 w niedzielę 18 maja wierni diecezji wrocławskiej wzięli udział w Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem abp. J. Kupnego w Grocie Massabielskiej.

W homilii metropolita wrocławski mówił o niezwykłej logice Bożego działania. – W życiu nie zawsze liczy się to, co przyciąga uwagę tłumów, czy znajduje się na pierwszych stronach gazet. Bóg posługuje się tym, co niewidoczne dla oczu, co małe w oczach świata, by dokonać wielkich dzieł – mówił abp J. Kupny. Zaznaczył, że ta prawda odnosi się także do historii miejsca, w którym przebywali pielgrzymi. – Kto mógł przewidzieć, że Lourdes stanie się znane na całym świecie? To sanktuarium i związana z nim historia pokazuje, że to, co decyduje o historii ludzkości i wiecznym szczęściu każdego człowieka jest zakryte przed mądrymi, roztropnymi i takimi, którzy nie kierują się logiką wiary, natomiast zostaje objawione prostaczkom – mówił metropolita, dodając, że podobna historia wydarzyła się w życiu Maryi i Jej Syna. – Warto zauważyć, że kiedy w małym miasteczku Betlejem nikomu nie znana młoda kobieta urodziła syna, Bóg, żeby wskazać drogę do miejsca narodzenia Zbawiciela posłużył się gwiazdą – zaznaczył arcybiskup. Odwołując się do symboliki gwiazdy przekonywał, że Bóg nie przestaje oświecać drogi życia człowieka. – My często chcemy, żeby Bóg dał nam słońce, które wprowadzi ciepło do naszych rodzin i naszego życia. A Jezus, szczególnie w takich miejscach, jak Lourdes, mówi: „Nie dostaniesz słońca, ale gwiazdę, która będzie świecić i pokazywać kierunek dokąd masz iść” – mówił.

Abp J. Kupny zauważył również, że współczesny człowiek nie zawsze jest skory ku temu, by rozpoznawać Boże drogowskazy i podążać za nimi. – Dzisiejszy świat dziś przypomina place naszych miast w noc sylwestrową. Wielu ludzi wychodzi wtedy z domów, wpatruje się w niebo, ale nie widzi gwiazd. Nawet, jeśli nie są zakryte chmurami, uwagę ludzi przyciąga zupełnie coś innego: fajerwerki, sztuczne ognie, to wszystko, co się dzieje. (…) Historia wielu ludzi, to historia takiej strzelającej petardy: mieli swój czas, kiedy wydawało się, że świat kręci się wokół nich, a później następuje wypalenie i poczucie nieszczęścia – mówił. – Sanktuarium, w którym dziś się modlimy jest jedną z takich gwiazd na niebie świata. Zapalona przez samego Boga ma wskazywać kierunek życia tym, którzy tu przybywają – przekonywał metropolita wrocławski.

W homilii abp J. Kupny odniósł się także do intencji, z którą wrocławscy pielgrzymi przybyli do Lourdes. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w tutejszym sanktuarium, w których papież zachęcał chrześcijan trzeciego tysiąclecia, aby u Maryi szukali odpowiedzi na pytania dotyczące sensu życia.

Niedzielna modlitwa w Grocie Massabielskiej stała się również okazją do dziękczynienia za dotychczasową posługę abp. J. Kupnego, który decyzją papieża Franciszka z 18 maja 2013 r. został mianowany metropolitą wrocławskim. – Chciałbym z tego miejsca podziękować za modlitwę, otwartość, życzliwość i za wszelkie dobro, którego ustawicznie doświadczam, oraz zapewnić o mojej modlitwie i o staraniu, aby wszystkich was doprowadzić do Chrystusa – powiedział abp. J. Kupny zwracając się do swoich diecezjan.

Pielgrzymka do Lourdes jest już 11. zorganizowaną przez Katolickie Radio Rodzina w ramach cyklu pielgrzymek "Do sanktuariów Europy".

Dniem dziękczynienia archidiecezji wrocławskiej za kanonizację ustanowiono 22 czerwca. Tego dnia o 13.00 w katedrze zostanie odprawiona Msza św., po której nastąpi poświęcenie tablicy pamiątkowej, wyrażającej wdzięczność wrocławian za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II.