Profesor Gyula Klima we Wrocławiu

ac

publikacja 19.05.2014 19:26

Pierwszy z trzech otwartych wykładów wybitnego nowojorskiego filozofa, przebywającego w Stolicy Dolnego Śląska w ramach programu „Visiting Professors”, odbył się w auli PWT.

Profesor Gyula Klima we Wrocławiu Prof. Gyula Klima w auli PWT Agata Combik /GN

Prof. G. Klima - pochodzący z Budapesztu wykładowca Jezuickiego Uniwersytetu Fordham w Nowym Yorku, Yale University, University of Notre Dame, University of California - swój pierwszy wykład poświęcił koncepcji „realnej różnicy” św. Tomasza z Akwinu i roli tej koncepcji w dowodzie z przyczynowości na istnienie Boga.

Znawca średniowiecznej filozofii mówił o zarzutach wysuwanych pod adresem „kosmologicznego” dowodu na istnienie Boga jako pierwszej i ostatecznej przyczyny sprawczej, gdzie jest ono wyprowadzane z faktu istnienia czegoś innego niż Bóg.

Profesor mierzył się z wysuwanym wobec tego dowodu zarzutem, zgodnie z którym istniejące rzeczy dla swego istnienia nie potrzebują sprawczej przyczyny, oraz z koncepcją, wedle której taką przyczyną może być inny podmiot niż Bóg. Ukazał stworzoną przez św. Tomasza z Akwinu koncepcję „realnej różnicy” między istotą a istnieniem, wpisującą się w kosmologiczny dowód na istnienie Boga z „przyczynowości sprawczej”.

Pytania, które słuchacze kierowali po wykładzie pod adresem wykładowcy, dotyczyły m.in. różnic między średniowiecznymi a współczesnymi sposobami pojmowania i wyrażania rzeczywistości, a także jego osobistej drogi jako filozofa - co, jak zauważono, jest szczególnie interesujące w mieście Edyty Stein, która tu zaczynała swoją filozoficzną wędrówkę. „Czy Bóg >>więcej jest<< niż my jesteśmy?” - drążyli temat słuchacze. „Tak naprawdę tylko On istnieje” - usłyszeli.

Profesor Gyula Klima we Wrocławiu   Przed pierwszym wykładem - prof. G. Klima z małżonką Agata Combik /GN Do uczestnictwa w kolejnych „stacjach” filozoficznej przygody z udziałem prof. G. Klimy zaprosił zebranych na początku obrad bp Andrzej Siemieniewski.

Następne otwarte wykłady profesora odbędą się 20 maja o 12.00 w Auli Leopoldina we Wrocławiu (pt. „Universality and Immateriality” - „Powszechność i niematerialność”) oraz 21 maja o 18.00 w Synagodze pod Białym Bocianem przy ul. P. Włodkowica 7 we Wrocławiu („Cross-cultural understanding” - „Międzykulturowe zrozumienie”). Wykłady prowadzone są w języku angielskim.

Wizytę profesora organizuje Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu jako instytucja zapraszająca i główny wykonawca, we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim, Fundacją Bente Kahan (Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej) oraz Biurem Współpracy z Uczelniami Wyższymi Urzędu Miasta Wrocławia.