Dobry trud

Karol Białkowski

|

Gość Wrocławski 32/2014

publikacja 07.08.2014 00:00

Wyruszyli 2 sierpnia sprzed katedry wrocławskiej. Na Jasnej Górze, przed obliczem Czarnej Madonny, zameldują się po 9 dniach. 
Na trasie odkrywają misteria życia Chrystusa.

Wędrówka pozwala odkryć, że wszystko, co nas otacza, jest Bożym darem Wędrówka pozwala odkryć, że wszystko, co nas otacza, jest Bożym darem
Karol Białkowski /Foto Gość

Tegoroczna pielgrzymka nawiązuje szczególnie do św. Jana Pawła II i jest dziękczynieniem za jego życie i kanonizację. Świadczą o tym hasło: „Otwórzmy drzwi Chrystusowi” oraz widoczny znak, jakim są relikwie papieża niesione na specjalnym feretronie na czele wszystkich grup. – Zachwycamy się ojcem świętym, ale jest to przede wszystkim zachwyt nad Chrystusem, który przez naszego świętego rodaka działał – mówi ks. Tomasz Płukarski, rzecznik prasowy PPW.


Kapłan podkreśla, że tematyka rozważań podczas codziennych konferencji jest oparta na Katechizmie Kościoła Katolickiego, gdzie są wymienione misteria poznawania Chrystusa – od Bożego Narodzenia, przez życie ukryte, działalność i głoszenie królestwa Bożego. – Bardzo wyraźne na pielgrzymce jest otwarcie na bliźniego. Towarzyszące nam hasło realizuje się właśnie przez nawiązywane relacje – zaznacza.
Wraz z upływem kolejnych dni widać, jak pogłębia się gotowość do ofiarowania siebie innym. – Na początku wielu nie rozumiało, że pielgrzymka wiąże się ze służbą. Były problemy ze znalezieniem chętnych na bagażowych czy do niesienia tub. Otwarcie się na Chrystusa spowodowało zwiększenie poczucia odpowiedzialności za innych – tłumaczy. – To wspaniały owoc i wielka radość naszych rekolekcji w drodze.
W Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej bierze udział ok. 2 tys. uczestników. Do przejścia mają 220 km. W chwili zamknięcia tego numeru GN pątnicy mieli za sobą trzy etapy i przekroczyli już granicę województw dolnośląskiego i opolskiego. Msza św. kończąca 34. PPW zaplanowana jest na jasnogórskich wałach 10 sierpnia o godz. 11.
Zapraszamy na bezpośrednią transmisję wideo z Eucharystii. Można ją obejrzeć, podobnie jak wszystkie pielgrzymkowe Msze św., w specjalnym serwisie na: wroclaw.gosc.pl. Znajdują się tam również ciekawostki, homilie ks. Stanisława Orzechowskiego oraz wiele zdjęć.