Apostoł, kapsuła, dzwon i krzyż

Agata Combik

publikacja 24.08.2014 16:50

800-letnia krypta, niespodziewane następstwa pewnej wichury i opowieść o wielkiej miłości przykuły uwagę uczestników odpustowych uroczystości w Trzebnicy.

Apostoł, kapsuła, dzwon i krzyż Poświęcenie krzyża oraz dzwonu, które zostaną umieszczone znów na sygnaturce bazyliki Agata Combik /Foto Gość

- Św. Bartłomiej był ulubionym patronem Piastów Śląskich - tłumaczył na początku Mszy św. ks. Jerzy Olszówka, proboszcz parafii, której patronuje, wraz ze św. Jadwigą, wspomniany Apostoł, przypominając dzieje potężnej trzebnickiej świątyni. - Pierwszy etap budowy tego kościoła zakończył się poświęceniem krypty św. Bartłomieja w 1214 r. Dziś mija równo 800 lat od tamtej chwili.

- Dzień poświęcony pamięci Apostoła stanowi zachętę, by podziękować Bogu za Kościół - mówił przewodniczący Eucharystii bp Andrzej Siemieniewski. - Czasem myślimy o Kościele jak o jakiejś biurokratycznej strukturze; czasem mówimy o nim jako o czymś zewnętrznym – że Kościół powinien zrobić to, czy tamto, traktujemy Kościół jako rodzaj biura usługowego. Tymczasem Jezus, gdy myśli o Kościele, myśli o nim z miłością. Kościół to Oblubienica, małżonka Baranka.

Biskup, podkreślając wymiar oblubieńczy i rodzinny Kościoła, podkreślił, że „czy to nad Jeziorem Galilejskim, czy w średniowiecznej Trzebnicy, czy w naszych czasach”, jest on przede wszystkim miejscem, gdzie można osobiście spotkać Jezusa.

Apostoł, kapsuła, dzwon i krzyż   Podpisanie dokumentów przeznaczonych do kapsuły czasu Agata Combik /Foto Gość Pod koniec Mszy św. z krypty św. Bartłomieja - odświętnie na ten dzień przyozdobionej - bp Andrzej przyniósł relikwie Apostoła.

Następnie poświęcone zostały odnowione przedmioty pochodzące z remontowanej sygnaturki bazyliki: krzyż oraz dzwon. Ten pierwszy doznał poważnych uszkodzeń podczas wichury, która rozpętała się w Trzebnicy 16 marca br. Wtedy też odnaleziono tzw. kapsułę czasu - uroczyście otwartą 24 czerwca.

Jak się okazało, ukryte w niej były dokumenty i pamiątki z XVIII, XIX i XX w.

- Nawiązując do tej tradycji, chcemy do odnalezionych dokumentów dołożyć też swoje, które będą świadectwem naszych czasów, a które może ktoś za 100 lat odnajdzie i odczyta - tłumaczył ks. J. Olszówka.

Przygotowane do umieszczenia w kapsule dokumenty zostały publicznie podpisane przez bp. Andrzeja Siemieniewskiego, proboszcza oraz Marka Długozimę, burmistrza Trzebnicy.

Zawarto w nich m.in. informacje dotyczące parafii, gminy, a także rządców Kościoła powszechnego i archidiecezji; wymieniono materiały odnalezione w kapsule oraz obecnie w niej składane (m.in. zdjęcia, okolicznościowe monety), spisano ważne wydarzenia z życia parafii, które nastąpiły od czasu ostatniego remontu czyli od 1934 r.

Po Eucharystii bp Andrzej spotkał się z uczestnikami III Międzynarodowego Pleneru Plastycznego Trzebnica 2014, którzy prezentowali swoją twórczość.

Ich dzieła można było podziwiać także podczas popołudniowego festynu „Bartłomiejki”. Uroczystości w Trzebnicy potrwają także w poniedziałek (podczas Mszy św. o 6.30 i 18.30) - 25 sierpnia przypada 795. rocznica poświęcenia kościoła oraz 747. rocznica kanonizacji św. Jadwigi.