Siła ducha

Karol Białkowski

publikacja 30.08.2014 22:15

Ponad tysiąc osób wzięło udział w 5. pielgrzymce niepełnosprawnych do Henrykowa.

Siła ducha Po Mszy św. odbył się ogromny piknik. Był posiłek, koncerty seniorów i niepełnosprawnych, ale także okazja do integracji Karol Białkowski /Foto Gość

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego rozpoczęła 5. pielgrzymkę osób niepełnosprawnych archidiecezji wrocławskiej. Podczas homilii odczytał skierowany do uczestników wydarzenia list metropolity wrocławskiego, abp. Józefa Kupnego.

 - Okazuje się, że o tym, czy jesteśmy rzeczywiście zdrowi i silni decyduje siła ducha. Można mówić o zdrowym sumieniu, o zdrowym sercu człowieka - nie tylko o tym, które badają lekarze kardiolodzy, ale i o tym sercu, w które wgląda Pan Bóg ze swoją miłością. Zdrowi i silni postanowieniami, modlitwą, życzliwością jesteśmy wtedy, gdy wypełnia nas Duch Święty. Mocno wierzę, że Henryków stanie się po raz kolejny miejscem, gdzie umocnicie siły ducha, który w was jest i działa. Tego wam życzę - mówił bp Siemieniewski cytując metropolitę wrocławskiego.

Biskup pomocniczy wrocławski wskazał też na postać Jana Pawła II jako tego, który był wzorem nie tylko dbania o tężyznę fizyczną, ale w ostatnich latach swojego życia również przeżywania cierpienia i niepełnosprawności.

Zachęcamy do wysłuchania całej homilii:

Pielgrzymka niepełnosprawnych do Henrykowa jest od początku jej istnienia inicjatywą Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej. Ok. 100 osób, oprócz bezpośredniej organizacji wydarzenia, miał okazję wziąć udział w zajęciach formacyjnych. - Spotkaliśmy się już w środę. Razem z nami były także osoby, które dopiero dowiadują się czym jest KSM - mówi Michał Kotkowski, członek zarządu diecezjalnego KSM, a na zjeździe szef zjazdu formacyjnego. Tłumaczy także dlaczego KSM jest zaangażowane w organizację pielgrzymki niepełnosprawnych. - Nasza działalność opiera się na dwóch torach - formacji i akcji - i po nich jedziemy pociągiem do zbawienia. Pielgrzymka, jako praktyczne działanie, jest realizacją naszego posłannictwa - dodaje.

Diecezjalny opiekun KSM, ks. Arkadiusz Krziżok podkreśla, że ilość uczestników pielgrzymki podczas wszystkich edycji jest podobna, choć przyznaje, że istnieje drobna tendencja wzrostowa. - Na pewno jesteśmy za każdym razem lepiej przygotowani. Mam wrażenie, że realizujemy coraz bardziej oczekiwania niepełnosprawnych. Nie robimy recitali, czy koncertów. Oni sami są specjalnymi gośćmi, sami śpiewają, sami przygotowują program artystyczny - podkreśla. Zaznacza także, że idea pielgrzymki polega na tym, by młodzi ludzie dali drugiemu człowiekowi coś od siebie.