Bądźcie mężne i dzielne

Karol Białkowski

publikacja 16.10.2014 14:37

Kilkaset kobiet uczestniczyło w Mszy św. z okazji wspomnienia św. Jadwigi Śląskiej w trzebnickim sanktuarium. Niewiasty przybyły do Trzebnicy z różnych stron Dolnego Śląska. Towarzyszyło im kilkudziesięciu kapłanów.

Bądźcie mężne i dzielne Św. Jadwiga pomaga kobietom podczas oczekiwania na rozwiązanie Karol Białkowski /Foto Gość

Witając zebranych, ks. Jerzy Olszówka, kustosz sanktuarium, przekonywał, że przykład św. Jadwigi wciąż jest aktualny. - Kobiety przychodzą, by u niewiasty dzielnej, niewiasty świętej szukać pomocy i wsparcia, by od niej uczyć się życia - mówił.

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. W homilii przypomniał historię o butach św. Jadwigi. Utożsamiając się z tymi, którym posługiwała księżna chodziła boso. Ponoć jej mąż, Henryk Brodaty wymusił na jej spowiedniku, by ten nakazał jej noszenie butów. Duchowny podarował jedną parę swej penitentce i nakazał, by wszędzie je nosiła. Księżna posłuszna swojemu spowiednikowi miała je zawsze ze sobą, ale przywieszone na sznurku.

- To była kobieta twardych zasad, ale jednocześnie pokorna i posłuszna. Właśnie z taką patronką mamy do czynienia. Była to kobieta, która miała jasną wizję swojego powołania jako żony, matki jak również polityka - mówił. Hierarcha przekonywał, że w jej osobowości odkrywamy niezwykły upór do realizacji swojego powołania.

Hierarcha zwrócił uwagę, że Jadwiga była doświadczona przez wielki krzyż - przeżyła śmierć swojego męża i prawie wszystkich dzieci. Zaznaczył, że nawet te doświadczenia nie były wstanie odwieść jej od służby człowiekowi.

- Drogie siostry. Trzeba to powiedzieć, że zajmujecie w sercu Jezusa miejsce szczególne, ze względu na swoją kobiecość, wrażliwość, rolę jaką pełnicie w rodzinie i wychowaniu dziecka. Dobitnie świadczy o tym postawa Jezusa wobec kobiet - mówił. Podał przykład dwóch ewangelicznych sytuacji - spotkania z cudzołożnicą i samarytanką.

________________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

Podkreślił, że te dwa przykłady nie wyczerpują listy wszystkich spotkań Chrystusa z niewiastami, ale dają nam jasne wyobrażenie o Jego postawie wobec nich charakteryzującą się życzliwością, przebaczeniem i miłością. - Taki jest Chrystusa również w spotkaniu z tobą, droga siostro. Rozumiała to dobrze św. Jadwiga, dlatego jej życie było piękną odpowiedzią na miłość Chrystusa. Odpowiedzią, w której mieściło się podjęcie wszystkich zadań związanych z powołaniem kobiety, żony i matki - przekonywał.

- Bądźcie dzielnymi niewiastami na miarę naszej patronki, św. Jadwigi. Wy też macie swoje zadania życiowe, swoje powołania - matki, żony, babci. Macie różne zadania i różne krzyże, które musicie dźwigać. To nie przychodzi łatwo. Tak jak Jadwiga bądźcie mężne, bądźcie dzielne - mówił abp Kupny. Przekonywał, że łączy nas dziś pragnienie woli Bożej, pragnienie naśladowania naszej patronki w służbie Bogu i bliźnim.

Wysłuchaj całej homilii:

Po Mszy św. odbyło się krótkie nabożeństwo ku czci św. Jadwigi i błogosławieństwo kobiet oczekujących potomstwa relikwiami świętej. Zuzanna, mieszkanka Trzebnicy zaznacza, że wielkim sentymentem darzy to miejsce. - Pierwsza moja ciąża zakończyła się niestety poronieniem. Od początku obecnej idzie wszystko zgodnie z planem. Myślę, że to również owoc modlitwy i wstawiennictwa - mówi ze wzruszeniem. Do rozwiązania pozostały jej jeszcze trzy miesiące.

Na ostatniej prostej przed porodem jest za to Anna z Domaniowic.Termin wyznaczony przez lekarzy mija bowiem w najbliższy poniedziałek. Podkreśla, że od momentu, gdy dowiedziała się o tym, że jest w ciąży nie opuściła żadnego ze specjalnych nabożeństw z błogosławieństwem kobiet oczekujących dzieci. Odbywają się one w trzebnickiej bazylice w każdy pierwszy wtorek miesiąca. - Nie spodziewałam się, że uda mi się być jeszcze dzisiaj - mówi z radością. Zaznacza, że św., Jadwiga jest jej bardzo bliska właśnie przez to niezwykłe wstawiennictwo. - Z pierwszą córeczką też tutaj przychodziłam. Na drugie imię daliśmy jej Jadwiga. Podczas pobytu w szpitalu na porodówce miałam ze sobą również figurkę świętej. Teraz będzie tak samo. Św. Jadwiga bardzo pomaga - przekonuje.

Więcej informacji związanych z tegorocznym odpustem jadwiżańskim TUTAJ.

________________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: