Światowy sukces wrocławskich lekarzy

kb, PRW, BBC, wroclaw.pl

publikacja 21.10.2014 21:48

Całkowicie przerwany rdzeń kręgowy nie musi oznaczać wózka inwalidzkiego na całe życie. Dowiedli tego neurochirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Światowy sukces wrocławskich lekarzy Kadr z materiału w BBC News

O niebywałym sukcesie medycznym poinformowała brytyjska telewizja BBC.

Lata badań i eksperymentów pozwoliły na podjęcie próby wyhodowania specjalnych komórek i wszczepienia ich w chore miejsce.

Jak informuje portal wroclaw.pl, materiał przygotowany przez BBC powstał wiosną tego roku. Jego bohaterem jest 40-latek, Dariusz Fidyk, który przed czterema laty został raniony nożem. Efektem było całkowite przerwanie rdzenia kręgowego i całkowity paraliż.

Dzięki terapii opracowanej przez neurochirurgów z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prof. Włodzimierza Jarmundowicza i dr. Pawła Tabakowa, dali panu Dariuszowi nadzieję, że znów będzie chodził.

Dr Paweł Tabakow, powiedział Polskiemu Radiu Wrocław, że zastosowana metoda dała zaskakujące efekty. Podkreśla, że pacjent czuje, że ma nogi i potrafi nimi sterować. Zaznacza, że potrafi wstać z wózka, utrzymać pionową pozycję i przemieścić się na odległość do 15 m.

Lekarze zaznaczają, że z każdym miesiącem stan pacjenta się poprawia i zapewniają, że będą kolejne operacje wykorzystujące wypracowaną metodę.

Na czym polega terapią? Na wroclaw.pl czytamy, że naukowcy ze stolicy Dolnego Śląska wykorzystali dokonania brytyjskich uczonych. Odkryli oni wyjątkowe właściwości komórek nerwowych, tzw. glejowych komórek węchowych, które są odpowiedzialne za regenerację nabłonka węchowego i jako jedyna część w ludzkim układzie nerwowym potrafią się odrodzić. Neurolodzy wykorzystali je do regeneracji uszkodzonego rdzenia, aby był w stanie znowu przewodzić impulsy z mózgu.

Emisja filmu pt.: "The walk again" w BBC One dziś o 23.35 (czasu polskiego). Poniżej krótki materiał z BBC News.

Paralysed man walks after cell surgery - BBC News
BBC News

______________________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: