Od dziś nowy rozkład jazdy pociągów

PAP

publikacja 14.12.2014 08:10

W niedzielę zaczyna obowiązywać w Polsce nowy rozkład jazdy pociągów. Oprócz pojawienia się na torach pociągów Pendolino nowością jest przywrócenie połączenia kolejowego do Zakopanego. Zmniejszono liczbę pociągów interRegio spółki Przewozy Regionalne.

Od dziś nowy rozkład jazdy pociągów Pendoliono Józef Wolny /Foto Gość

W nowym rozkładzie jazdy PKP Intercity pojawiają się pociągi Pendolino, które będą kursować na trasach z Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Katowic i Krakowa. Na szlaku z Warszawy do Gdyni pojawi się pięć pociągów Pendolino; szlak z Warszawy do Krakowa obsługiwać będzie siedem, a na trasie z Warszawy do Katowic kursować będą dwa takie pociągi. Dwa Pendolino będą obsługiwać szlak z Warszawy do Wrocławia.

Jak zapowiada PKP Intercity, dzięki Pendolino mają skrócić się czasy podróży między największymi miastami. Podróż z Warszawy do Krakowa i Katowic zajmie ok. 2,5 godz., do Trójmiasta blisko 3 godz., a do Wrocławia 3 godz. 40 min. Oprócz Pendolino 36 połączeń kolejowych będzie realizowanych przez pociągi Ekspres Intercity. 266 tras będzie obsługiwanych przez pociągi TLK (Twoja Linia Kolejowa).

Jeśli chodzi o pociągi TLK, w nowym rozkładzie w relacji Warszawa-Łódź kursować będzie więcej pociągów przez Żyrardów i Skierniewice. Pociągi te - zapewnia PKP Intercity - mają kursować w godzinach porannych dojazdów do Warszawy i po południu w okresie powrotów pasażerów do Łodzi. Po raz pierwszy od lat pociągi TLK dojadą m.in. w Bieszczady czy do Kłodzka.

W relacji Kraków-Warszawa, jak informuje PKP Intercity, pojawią się cztery pociągi TLK, o jeden więcej niż obecnie. W relacji Katowice-Warszawa Intercity zwiększa liczbę połączeń TLK z jednego do trzech. Na tej trasie będą też kursować trzy pociągi TLK przez Piotrków Tryb.

W komunikacji międzynarodowej PKP Intercity likwiduje połączenie Wrocław Główny - Berlin ze względu na małe zainteresowanie podróżnych. Pociąg "Jan Kiepura", kursujący z Warszawy do Amsterdamu, od niedzieli będzie jeździł z Warszawy przez Kolonię do Oberhausen. Wydłużona zostanie trasa pociągu "Sobieski" z Wiednia do Gdyni. Pojawi się nowe połączenie dzienne w relacji Warszawa Wschodnia - Praga przez Katowice i Ostrawę. Zawieszony został pociąg relacji Warszawa Wschodnia-Budapeszt, ale utrzymane zostało nocne połączenie Budapeszt - Praga - Wiedeń - Warszawa. Pociąg "Lwów Express" z Krakowa do Lwowa będzie kończył trasę we Wrocławiu.

PKP Intercity uruchomi bezpośrednie połączenie na Słowację - z Warszawy do Žilina. Skrócona zostanie trasa pociągu "Polonia" do Wiednia (dotychczas pociąg kursował do Villach - PAP). W nowym rozkładzie zostanie czasowo zawieszona komunikacja między Polską a Litwą ze względu na prowadzone w obydwu krajach prace infrastrukturalne.

Przewozy Regionalne (PR) w nowym rozkładzie zmniejszają liczbę pociągów interRegio. Od niedzieli będzie osiem połączeń całorocznych, dwa pociągi weekendowe i trzy połączenia sezonowe. PR zapowiadają, że wszystkie pociągi będą miały dodatkowe postoje na większej liczbie stacji. Dodatkowo dzięki wsparciu finansowemu od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, w nowym rozkładzie znajdzie się 6 pociągów z Łodzi do Warszawy.

Nowością jest powrót Przewozów Regionalnych do woj. śląskiego. Dzięki podpisaniu umowy na świadczenie usług przewozowych, zawartej pomiędzy Śląskiem a PR, spółka przejmie obsługę tras: Strzelce Opolskie - Gliwice, Kędzierzyn-Koźle - Gliwice, Kędzierzyn-Koźle - Racibórz, Częstochowa - Radomsko - Łódź i Częstochowa - Kielce.

W woj. lubuskim, kujawsko-pomorskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim do kursowania pociągów spółki Przewozy Regionalne wprowadzone zostały niewielkie zmiany.

Od niedzieli powraca bezpośrednie połączenie kolejowe do Zakopanego - będą tam kursować pociągi PKP Intercity i PR. Trasa między Krakowem a Zakopanem była nieprzejezdna ze względu na budowę zbiornika wodnego Świnna Poręba. Po trwających ponad 9 miesięcy pracach przy przełożeniu linii kolejowej na odc. Stryszów - Sucha Beskidzka przywrócona zostaje przejezdność szlaku Kraków - Sucha Beskidzka - Zakopane. Na odcinku 8,5 km pociągi przejadą po nowych torach wzdłuż brzegu przyszłego zbiornika wodnego oraz przez dwa mosty w Dąbrówce i w Zembrzycach.

Na stronie www.pkp.pl można znaleźć informacje o nowym rozkładzie jazdy pociągów PKP Intercity i interRegio. Z kolei na stronie http://rozklad.plk-sa.pl/WyszukiwaniePolaczen można sprawdzić szczegółowe informacje o kursach pociągów spółki Przewozy Regionalne w poszczególnych województwach.