Dziś Światowy Dzień Chorych na Trąd

pt/ ac

publikacja 23.01.2015 11:24

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczyna nową akcję wsparcia dla ośrodka Jeevodaya, prowadzonego przez Polaków.

Dziś Światowy Dzień Chorych na Trąd Podopieczni Jeevodaya Archiwum Caritas

Akcja rozpoczyna się w Dniu Chorych Na Trąd, 25 stycznia. We wrocławskiej katedrze o 10.00 zostanie wtedy odprawiona Msza św. w intencji zarażonych i ich rodzin. Po niej można będzie dołączyć do akcji wspierającej chorych i ich dzieci.

Tego dnia Caritas Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczyna akcję Adopcja Serca. Polega ona na objęciu opieką materialną i modlitewną konkretnego dziecka z Ośrodka Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya.

Adopcją Serca objęte są wszystkie dzieci przebywające w ośrodku: mieszkające w internacie dzieci pochodzące z kolonii dla trędowatych, dzieci pracowników ośrodka, sieroty i dzieci szczególnej troski przebywające w Ośrodku oraz absolwenci, którzy dzięki pomocy Jeevodaya mogą kontynuują naukę na kursach zawodowych i uniwersytetach.

Aby dołączyć do darczyńców wystarczy skontaktować się z wrocławską Caritas, wroclaw@caritas.pl, tel. 71 327 13 00, lub przyjść do nas osobiście na ul. Katedralną 7 we Wrocławiu od poniedziałku do piątku w godz. 8.00- 15.00. Osoby, które zechcą wesprzeć to niezwykłe dzieło, otrzymają piękny kalendarz na 2015 rok oraz szczegółowe informacje. Rodzice adopcyjny otrzymują od swoich podopiecznych korespondencję, zdjęcia i informacje o postępach w nauce.

Jeevodaya (w sanskrycie: nowy świt) to niezwykły ośrodek, w którym dzieci mogą odnaleźć nowy świt życia. Jest to placówka leczniczo-wychowawcza obejmująca swoją troską osoby dotknięte trądem i członków ich rodzin.

Ośrodek mieści się w centralnych Indiach w stanie Chhattisgarh. Został założony w 1969 r. przez polskiego misjonarza i lekarza ks. Adama Wiśniewskiego SAC oraz Barbarę Birczyńską. Od 1989 roku w Jeevodaya pracuje świecka misjonarka dr Helena Pyz.

W ośrodku znajduje się szkoła dla 500 dzieci od 1 do 12 klasy. Pracownicy ośrodka to głównie wyleczeni trędowaci, a dzieci rodziców trędowatych otrzymują w nim całkowite utrzymanie. Jeevodaya wspiera finansowo 45 absolwentów kontynuujących naukę na kursach zawodowych i uniwersytetach, troje z nich studiuje w Polsce.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: