Jedyna taka w Polsce

Maciej Rajfur

publikacja 11.02.2015 16:15

Na dolnośląskie ulice wyjechała mobilna stacja diagnostyczna, aby kontrolować stan techniczny i wpływ na środowisko autobusów oraz ciężarówek.

Jedyna taka w Polsce Mobilna stacja nazywana jest już strażnikiem czystego powietrza i bezpieczeństwa na drogach Archiwum Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego

To pierwsze w Polsce w pełni automatyczne urządzenie służące do dokładnej kontroli stanu technicznego pojazdów na drodze w stopniu porównywalnym do badania na stacji diagnostycznej. Autorem koncepcji jest Dolnośląski Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego, a jej wykonanie i zakup zostały współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Innowacyjny projekt kosztował 0,8 mln złotych.

– Po dokonaniu analizy rozwoju transportu do 2020 roku oraz prognozowanego wzrostu wielkości przewozów ludzi i towarów na obszarze Dolnego Śląska Inspektorat Transportu Drogowego we Wrocławiu postanowił sięgnąć po nowe, wyspecjalizowane narzędzia podnoszące poziom bezpieczeństwa i usprawniające procesy kontroli w transporcie drogowym – mówi Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Mobilna stacja diagnostyczna składa się m.in. z urządzenia rolkowego do jednoczesnego obustronnego badania hamulców w pojazdach, zestawu wagowego, miernika nacisku na pedał hamulca, zestawu czujników ciśnień, analizatora paliwa, testera płynu hamulcowego, testera dokumentów i miernika przepuszczalności światła.

Pokaźny kontener z wyposażeniem stacji jest przewożony na czerech kółkach. Po ustawieniu na drodze i rozłożeniu zamienia się w przenośny punkt kontrolny dla samochodów dostawczych, ciężarowych i autobusów. Sprawdzane pojazdy wjeżdżają do mobilnego punktu po specjalnym, rozkładanym podeście. Pracownik stacji wyposażony w komputer i liczne urządzenia pomiarowe może teraz przystąpić do gruntownego sprawdzenia stanu pojazdu. Pomogą mu w tym: dymomierz do silników diesla i analizator spalin w silnikach benzynowych.

– Tylko w 2012 r. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego we Wrocławiu wykrył 111 naruszeń związanych z zanieczyszczaniem środowiska – przypomina Aleksander Marek Skorupa. – Pojazdy, w których stwierdzono nadmierną emisję spalin czy wycieki płynów eksploatacyjnych, mogą być wycofywane z ruchu – apeluje prezes zarządu WFOŚiGW.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego czyni starania, żeby mobilne stacje kontroli były na wyposażeniu każdego inspektoratu wojewódzkiego.

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: