O Bożych smakach i "domowej wariatce"

Agata Combik

publikacja 17.03.2015 14:10

Trwają internetowe rekolekcje ze św. Teresą od Jezusa. Co tydzień możesz razem z nią zajrzeć do kolejnych wnętrz tajemniczego zamku. Tym razem hiszpańska karmelitanka otwiera przed nami "mieszkania czwarte".

O Bożych smakach i "domowej wariatce" Zamek w Malborku (zdjęcie ilustracyjne) Henryk Przondziono /Foto Gość

Wspaniały zamek – pałac, w którym mają dokonać się tajemnicze zaślubiny z Królem, a zarazem warowna twierdza. To obraz, którym święta z Avila opisuje ludzką duszę. Zaprasza, by odważnie wejść przez „bramę modlitwy” do wnętrza, odkrywając piękno kolejnych komnat.

W „pierwszych mieszkaniach” człowiek zmaga się z mnóstwem płazów, gadów i robactwa, które wciska się do środka, ale i odkrywa piękno budowli, przypominającej kryształ lub diament – nawet jeśli jeszcze przybrudzony smołą. W „drugich” trwa zacięta walka z nieprzyjacielem i chęcią zawrócenia. To etap upływający pod znakiem miecza i zbroi.

W „mieszkaniach trzecich” – gdy wydawałoby się, że strudzonemu wojownikowi należy się czas odpoczynku – zmierzyć się musi z „próbą miłości”, nieoczekiwaną i zmuszającą do radykalnych wyborów. Jeśli przejdzie ją pomyślnie, w „mieszkaniach czwartych” wypróbowany w bojach wędrowiec zaczyna kosztować „Bożych smaków” – choć wciąż, jak wyjaśnia Teresa, przeszkadzać mu będzie raz po raz „domowa wariatka”. Czasem będzie się musiał trudzić przy pompowaniu wody z pomocą „wodociągów”, doświadcza już jednak „wody żywej” tryskającej z Drzewa Życia, bez jego ludzkich wysiłków i starań.

W czasie internetowych rekolekcji zajrzysz m.in. do Zamku Piastów Śląskich u Sióstr Szkolnych de Notre Dame we Wrocławiu, do ruin zamku w Pankowie i pałacu w Ozorowicach.

Więcej o wrocławskich obchodach urodzin św. Teresy przeczytasz tutaj.

Mieszkania czwarte:

Przechadzka po 7 mieszkaniach - Mieszkania 4. "DOMOWA WARIATKA" I SMAKI BOGA
KWNE. Solniczka

Poprzednie części cyklu dostępne są tutaj.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: