Sukces Wrocławskich Katechez Czwartkowych

Ada Sierocińska /inf. prasowa

publikacja 30.03.2015 14:28

Tłumy odwiedzały w każdy czwartek Wielkiego Postu kościół garnizonowy, by posłuchać wybitnych prelegentów, wspólnie się pomodlić i zanurzyć w piękną muzykę.

Sukces Wrocławskich Katechez Czwartkowych Jednym z prelegentów był Jacek Pulikowski Maciej Rajfur /Foto Gość

7 katechez znakomitych prelegentów, 13 tys. uczestników w kościele garnizonowym, prawie 20 tys. odsłon na kanale Youtube i kilkanaście tysięcy słuchających nagrań audio. 6 koncertów, 9 chórów, 3 orkiestry i 340 wykonawców.

W Niedzielę Palmową zakończyły się Czwartkowe Katechezy Wrocławskie organizowane przez Radio Rodzina Rozgłośnię Archidiecezji Wrocławskiej i Diecezji Świdnickiej. Katechezy w kościele i za pomocą internetu dotarły do blisko 50 tys. osób.

- Do dobrego przeżycia Świąt Wielkanocnych chcieliśmy przygotować przede wszystkim rodziny - mówi Łukasz Ludwina, wicedyrektor Radia Rodzina ds. marketingu. - Ponad to bardzo zależało nam na tym, aby wszyscy mieszkańcy Wrocławia, niezależnie od przynależności do parafii, mieli dostęp do naprawdę wartościowych konferencji.

Katechezy odbywały się w każdy czwartek Wielkiego Postu w kościele garnizonowym znajdującym się na wrocławskim Rynku. Zaproszenie do wygłoszenia konferencji przyjęli cenieni polscy kaznodzieje o. Karol Meissner, ks. Piotr Pawlukiewicz, o. Adam Szustak OP, ks. Stanisław Orzechowski „Orzech” oraz o. Kazimierz Lubowicki OMI, a także osoby świeckie - Jan Budziaszek i Jacek Pulikowski. Katechezy podjęły temat uczenia się miłości oraz prawidłowego przeżywania relacji w małżeństwie i rodzinie.

Po każdej konferencji uczestnicy Katechez mieli możliwość wysłuchania wyjątkowych koncertów o tematyce pasyjnej. - Nie były to koncerty, które miały dostarczyć tylko wrażeń artystycznych, ale dawały szansę na refleksję – zaznacza Ł. Ludwina. - Sztuka, w tym wypadku muzyka i śpiew, stała się narzędziem do duchowego przeżywania Wielkiego Postu.

Ks. bp Andrzej Siemieniewski ocenił Katechezy jako powrót do tradycji pierwotnego Kościoła. - W starożytności katechezy wielkopostne często pogłębiały misterium chrztu. Czwartkowe Katechezy Wrocławskie to echo starożytnego Kościoła, który czas przed paschalny wykorzystywał na słuchanie Bożego Słowa.

- Katechezy to także przygotowanie do synodu, który również ma być poświęcony rodzinie - dodaje ks. bp A. Siemieniewski. - Nie czekamy biernie, ale jako katolicy czynnie przygotowujemy się do niego, poprzez słuchanie Katechez.

Projekt Radia Rodzina objął patronatem honorowym metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

Specjalny materiał dotyczący Katechez wyemitowało Radio Watykańskie. Katechezy odsłuchać można na stronach www.katechezy.wroclaw.pl oraz radiorodzina.pl.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: