Zmartwychwstanie też na pl. Nankiera

Maciej Rajfur

publikacja 01.04.2015 11:44

Na czas Wielkiej Nocy Centralny Ośrodek Duszpasterstw Akademickich "Maciejówka" był dotychczas zamykany, ponieważ studenci spędzali święta w swoich parafiach, w gronie rodzinnym. Księża także mieli wolną rękę, więc wracali w swoje rodzinne strony lub pomagali w zaprzyjaźnionych kościołach. Tym razem będzie inaczej.

Zmartwychwstanie też na pl. Nankiera W Triduum Paschalne w "Maciejówce" angażuje się kilka grup studenckich, m.in. służba liturgiczna Maciej Rajfur /Foto Gość

W tym roku Święte Triduum Paschalne zostanie przygotowane w kościele rektoralnym pw. św. Macieja na pl. Biskupa Nankiera.

- Pomysł chodził za nami już kilkanaście lat. Studenci sygnalizowali, że chcieliby w swojej wspólnocie przeżyć dobrze zorganizowane Triduum Paschalne, bo w parafiach to różnie wygląda - mówi ks. Grzegorz Tabaka, duszpasterz „Maciejówki”.

Na początku duszpasterstwo wahało się, ponieważ nie wiadomo było, ile osób weźmie udział i zaangażuje się w przygotowanie poszczególnych nabożeństw. Chodzi m.in. o służbę liturgiczną ołtarza, scholę, czy grupę przygotowującą posiłki w Wielki Czwartek i poranek wielkanocny. Postanowiono zrobić sondę, która wykazała, że „popyt na maciejówkowe święta” jest.

- Dodatkowo zaprosiliśmy rodziców naszych studentów, aby przyjechali do Wrocławia przeżyć z nami święta. Odzew okazał się pozytywny - opowiada ks. Tabaka, ale zaznacza od razu, że nie planują tej inicjatywy co roku. - Myślę, że będziemy organizować Triduum co kilka lat. Może raz na jedno pokolenie studenckie, czyli co 4-5 lat, żeby bardziej zatęsknili za tym przeżyciem - dodaje kapłan.

Osoby przygotowujące poszczególne liturgie zdają sobie sprawę, że do kościoła pw. św. Macieja nie przyjdą tylko młodzi. - Pewnie zagoszczą nasze sąsiadki, czyli siostry urszulanki, pojawią się z pewnością ludzie z tzw. ulicy, którzy usłyszeli o naszym Triduum podczas ogłoszeń, a także przedstawiciele z kręgów rodzin, które spotykają przy „Maciejówce” - wymienia ks. Tabaka.

A jak podchodzą do tego sami członkowie duszpasterstwa akademickiego, którzy wezmą udział w dniach przeżywania Misterium Paschalnego?

- Postanowiłem zostać we Wrocławiu przede wszystkim ze względu na ludzi. To będzie Triduum przeżyte z osobami, z którymi przebywam na co dzień i z którymi bardzo mocno się zżyłem. Gdy jestem na Mszy św. ze studentami, inaczej przeżywam tę naszą wspólną modlitwę. Po lewej siedzi ktoś, z kim ostatnio byłem na pizzy, po prawej ktoś, kto ze mną studiuje na roku i spotykam się z nim nie tylko w murach kościoła. Te zażyłości i relacji są bardzo silne - tłumaczy student Politechniki Wrocławskiej, Dawid Gaweł, który pochodzi z Podkarpacia.

Za niecały miesiąc Dawid bierze ślub, a tegoroczne święta spędzone w stolicy Dolnego Śląska, we wspólnocie duszpasterstwa akademickiego mają także inny wymiar, związany ze zbliżającym się sakramentem małżeństwa.

- Ponieważ niedługo się żenię, więc w ramach takiego trochę wychodzenia z domu postanowiłem na święta zostać we Wrocławiu i dopiero w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego odwiedzić rodzinne strony. Traktuje to jako pewien element przejściowy dla mnie i moich bliskich (śmiech) - żartuje Dawid Gaweł. Podczas Triduum w swoim duszpasterstwie będzie służył przy ołtarzu jako ministrant.

Niektórzy z powodów zawodowych nie mogą przyjechać na święta Wielkanocy do rodzinnego domu, dlatego „maciejówkowe” liturgie Wielkiego Tygodnia stają się dla nich duchowym wybawieniem.

- Cieszę się, że akurat w tym roku Triduum Paschalne będzie zorganizowane i przeżywane w "Maciejówce", ponieważ muszę zostać z powodu pracy we Wrocławiu. Mam doskonałą okazję więc, aby spędzić ten szczególny czas z cudownymi ludźmi, ze swoją wspólnotą. W swojej parafii już od kilku lat wiem, jak wszystko będzie wyglądać. Tutaj czeka mnie coś nowego z ludźmi, którzy będą tam, dlatego, że bardzo tego pragną, podobnie jak ja. Myślę, że tym razem przeżyje tę wielką tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Jezusa głębiej - dzieli się spostrzeżeniami pochodząca z Nysy, Paulina.

C.O.D.A. „Maciejówka” zaprasza na Święte Triduum Paschalne. Poniżej przedstawiamy jego plan.

Wielki Czwartek:

  • 19.00 - Msza Wieczerzy Pańskiej oraz Agapa,

Wielki Piątek:

  • 15.00 - Droga Krzyżowa,
  • 19.00 - Liturgia Męki Pańskiej, Adoracja do godz. 1,

Wielka Sobota:

  • od 10.00 do Liturgii Paschalnej - czuwanie przy Grobie Pańskim,
  • 13.00 - święcenie pokarmów,
  • 22.00 Wigilia Paschalna z nocną procesją rezurekcyjną,

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego:

  • 10.00 - śniadanie wielkanocne.

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: