Opowiedzą historię Wrocławia

kb

publikacja 10.04.2015 15:15

To ma być nowa atrakcja stolicy Dolnego Śląska. Już za rok planowane jest otwarcie Centrum Historii Zajezdnia.

Opowiedzą historię Wrocławia Autobus, którym Tomasz Surowiec, kierowca MPK, zatrzymał Wrocław, rozpoczynając akcję strajkową 26 sierpnia 1980 r. ma być odrestaurowany i... powrócić na ulice Karol Białkowski /Foto Gość

- Powstaje narracyjne muzeum opowiadające o historii Wrocławia. Ja jestem głosicielem tezy, której autorem jest Krzysztof Turkowski: "proces tworzenia tożsamości Wrocławia w okresie powojennym domknął się w dekadzie Solidarności" - mówił podczas uroczystości podpisania aktu erekcyjnego pod budowę nowej placówki prezydent Rafał Dutkiewicz. Centrum zostanie otwarte już w przyszłym roku na terenie legendarnej Zajezdni MPK nr VII. Przypomnijmy, że to właśnie w tym miejscu rozpoczął się w sierpniu 1980 r. strajk w łączności z polskim Wybrzeżem.

Wymieniając wydarzenia, których będą dotykały zarówno wystawa stała, jak i ekspozycje czasowe, zaznaczył, że jednym z najważniejszych jest orędzie Opowiedzą historię Wrocławia   Prace przy budowie centrum już się rozpoczęły Karol Białkowski /Foto Gość biskupów polskich do niemieckich z 1965 r. oraz postać autora listu - kard. Bolesława Kominka. - Staramy się unikać słowa "muzeum". Mówimy o "centrum", bo ma to być miejsce spotkań, w którym będzie wystawa opowiadająca o nawarstwiającym się budowaniu tożsamości, ale będą też się działy różne inne wydarzenia - dodał prezydent. Przekonywał, że będzie to nowa atrakcja miasta i obowiązkowy punkt zwiedzania stolicy Dolnego Śląska.

Marek Mutor, dyrektor Ośrodka "Pamięć i Przyszłość", które realizuje inwestycję, podkreślił, że stworzenie centrum nie byłoby możliwe bez wsparcia tzw. funduszy norweskich. Całkowita wartość inwestycji to ponad 36 mln zł, a dofinansowanie wyniosło prawie 20 mln zł. Jest jednak jeszcze jeden aspekt, od którego zależy powodzenie przedsięwzięcia:

Swoje pamiątki, zdjęcia i pomysły można przynosić do Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" cały czas. Już teraz od wrocławian udało się zdobyć kilka tysięcy eksponatów. - Nie chcemy całej przestrzeni przyszłej zajezdni zagospodarować tylko i wyłącznie autorskimi koncepcjami. Dla jednych jest ważna historia Śląska Wrocław, dla innych wrocławskich mostów, a dla jeszcze innych historia własnej rodziny, która jest niespotykana i być może warto na ten temat zrobić jakąś małą wystawę czasową - mówił M. Mutor.

Znacznie więcej o Centrum Historii Zajezdnia już niebawem w papierowym wydaniu "Gościa Wrocławskiego".

Opowiedzą historię Wrocławia   Akt erekcyjny został schowany w specjalnej kapsule czasu. Trafiły tam również aktualne wydania gazet - w tym "Gościa Wrocławskiego" - oraz pendrive'y od stacji radiowych i telewizyjnych z przekazem dla kolejnych pokoleń Karol Białkowski /Foto Gość Opowiedzą historię Wrocławia   Zajezdnia nr VII we Wrocławiu to miejsce szczególne. Rozpoczął się tu strajk Solidarności w sierpniu 1980 r. Karol Białkowski /Foto Gość

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: