Rzemieślnicy świętują

Maciej Rajfur

publikacja 10.05.2015 11:55

Ks. infułat Adam Drwięga, diecezjalny duszpasterz rzemieślników odprawił w archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela uroczystą Mszę św. w intencji rzemiosła wrocławskiego. Rzemieślnicy i ich rodziny modlili się w intencji powodzenia swoich zawodów.

Rzemieślnicy świętują Ks. infułat Adam Drwięga w otoczeniu starszyzny cechowej w archikatedrze wrocławskiej Maciej Rajfur /Foto Gość

Cech Rzemiosł Różnych we Wrocławiu powstał w 1950 roku i gromadził zakłady rzemieślnicze niezrzeszone w cechach branżowych. Jest to dobrowolna organizacja samorządu gospodarczego rzemiosła, zbierająca pracodawców, a także jedna z największych organizacji szkolących uczniów na terenie Dolnego Śląska.

Dzisiaj rzemieślnicy zebrali się po raz 30. we wrocławskiej katedrze, aby modląc się wspólnie, uczcić 58. rocznicę Święta Rzemiosła Wrocławskiego oraz swojego patrona św. Józefa Robotnika.

- Wprawdzie św. Józefa obchodzimy 1 maja, ale ze względów praktycznych, z powodu długiego weekendu, przenosimy je na pierwszą lub drugą niedzielę maja - wyjaśniał ks. infułat Adam Drwięga. - Modlimy się, aby wrocławskiemu rzemiosłu oraz wszystkim rzemieślnikom w życiu zawodowym, rodzinnym i osobistym Bóg błogosławił - rozpoczął Eucharystię ks. Drwięga.

Na Mszy św. oprócz wrocławskich rzemieślników z rodzinami, obecna była także starszyzna cechowa w togach z insygniami oraz Marian Fornalski, wiceprezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej. Na początku, zgodnie z tradycją, odczytano Akt Lekcyjny Święta Rzemiosła Wrocławskiego z 1957 r.

Warto zapoznać się z fragmentem tego dokumentu, który pokazuje wieloletnie przywiązanie tej części społeczeństwa do tradycji chrześcijańskiej.

„My, Starszyzna Cechowa miasta Wrocławia wszystkim rzemieślników i mistrzom czeladzi, uczniom oraz robotnikom najemnym ogłaszamy i postanawiamy, że od roku pańskiego 1957 po wsze czasy, dzień ósmy miesiąca maja jako Święto Rzemiosła Wrocławskiego uroczyście obchodzony będzie. […] Od tego czasu rok rocznie w miesiącu maju rzemiosło wrocławskie gromadzi się w świątyni, aby zadokumentować swoje przywiązanie do wiary chrześcijańskiej. To jest kontynuowane pieczołowicie. Zbiera się rzesza różnych zawodów, która zapomina w tym dniu o pewnych rozbieżnościach zawodowych, widząc przed sobą tylko jedno prastare hasło, hasło naszych praojców: Bóg, honor i ojczyzna.”

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: