Włoski rekonesans

Karol Białkowski

publikacja 06.06.2015 09:19

Światowe Dni Młodzieży coraz bliżej. Tydzień przed centralnymi wydarzeniami w Krakowie kilkanaście tysięcy młodych spędzi w archidiecezji wrocławskiej. Będą wśród nich również Włosi z archidiecezja Modena-Nonantola.

Włoski rekonesans Fala młodych z całego świata napłynie w lipcu 2016 r. Najpierw zaleje wszystkie polskie diecezje, by na koniec, wraz z papieżem Franciszkiem, dać świadectwo wiary w Krakowie Roman Koszowski /Foto Gość

Jak to się stało, że Włosi wybrali właśnie archidiecezję wrocławską? - Odpowiedzialny za przygotowania do ŚDM chciał, by wybór padł na jedną z diecezji, z której pochodzą księża pracujący w archidiecezji Modena-Nonantola. Wybór był między Przemyślem a Wrocławiem. Ostatecznie po konsultacjach zdecydowaliśmy się na  stolicę Dolnego Śląska - mówi ks. Marcin Wojciechowski, wrocławski kapłan, który już od 3 lat pracuje na Półwyspie Apenińskim.

W przyszłym roku z Modeny na Światowe Dni Młodzieży zgłoszonych zostało wstępnie 800 osób. - Liczymy, że uda nam się powiększyć tę grupę do nawet tysiąca - dodaje ks. Marcin. Jednocześnie przyznaje, że na razie ciężko powiedzieć, jakim zainteresowaniem będzie się cieszyło przyszłoroczne wydarzenie.

A jak wygląda duszpasterstwo młodzieży we Włoszech? - Są podobieństwa do Polski. Istnieją grupy parafialne, są spotkania dla młodzieży przygotowującej się do dojrzałości chrześcijańskiej. Po bierzmowaniu, gdy zaangażowanie jest już w pełni dobrowolne, ta aktywność spada bardzo mocno. Oczywiście część z młodych zostaje i działa, ale dla wielu kontakt z Kościołem jest bardzo luźny - wyjaśnia ks. M. Wojciechowski.

Przekonuje, że udział w Światowych Dniach Młodzieży ma być czymś, co ich przyciągnie i uaktywni. - Liczymy, że to będzie magnes, ale też okazja, by pokazać im Kościół w Polsce i umożliwić spotkanie z młodymi z innych krajów, którzy tak jak oni poszukują - tłumaczy.

Do Wrocławia i Krakowa z archidiecezji Modena-Nonantola przyjechało kilka osób. Ich zadaniem jest rozeznanie sytuacji i zaplanowanie pobytu zasadniczej grupy Włochów w Polsce.