Zwiedzanie na jedno kliknięcie

kb

publikacja 11.06.2015 14:33

Street View na Mapach Google od dziś umożliwia zwiedzenie 25 miejsc we Wrocławiu i na całym Dolnym Śląsklu.

Zwiedzanie na jedno kliknięcie Rafał Dutkiewicz za sterami Trolley'a Karol Białkowski /Foto Gość

- Zupełnie nowych miejsc jest 23, a dwa dodatkowe zostały sfotografowane na nowo. Są to głównie miejsca związane z kulturą i turystyką - mówi Piotr Zalewski z Google Polska.

Oprócz kulturalnych wizytówek Wrocławia takich jak: barokowy gmach Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego z Aulą Leopoldina i Oratorium Marianum, wnętrze Hali Stulecia, wystawa mieszkaniowa WUWA, Centrum Kultury Agora, Wrocławskiego Teatru Lalek, czy Opery Wrocławskiej ciekawscy z całego świata mogą zobaczyć również jak wyglądają miejsca codziennych spotkań wrocławian i wirtualnie się po nich przespacerować. Wyspy Słodowa i Piaskowa, Jatki, ale też kaplica Hochberga, Ogród Japoński, Parki: Staszica i Kopernika, Dworzec Główny PKP i lotnisko - to wszystko można zobaczyć nie wychodząc z domu.

Jak to się wszystko dzieje? Do zrobienia dokładnych, panoramicznych fotografii użyto doskonałego sprzętu i poświęcono mnóstwo czasu. Efekt jest jednak piorunujący. - Po raz pierwszy wykonywaliśmy zdjęcia za pomocą "plecaka" nazywanego Trekker. Jest w nim cała aparatura Street View. Waży ok. 20 kg. Operator może wykonywać zdjęcia praktycznie przez cały dzień. Pozwala na to ogromny akumulator. W aparaturze zamontowanych jest 15 obiektywów fotograficznych. "Plecak" robi zdjęcia co kilka sekund i zapisuje je na dołączonym dysku. Ma również całą aparaturę umożliwiającą lokalizowanie - GPS, czy akcelerometr - wyjaśnia Zalewski. Zupełnie inna technika jest wykorzystywana przy okazji fotografowania wnętrz. Używany do tego jest specjalny wózek zwany Trolley.

Zdjęcia są dostępne w sieci od dziś. Wystarczy korzystać z Google Maps. Potencjalnych odbiorców jest 800 milionów osób.

Korzystając ze Street View można zobaczyć również inne atrakcje Dolnego Śląska: masyw Ślęży, Wodospady Kamieńczyka i Szklarki, Śnieżkę, Szczeliniec Wielki, kolorowe jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Można również przespacerować się po Parku Narodowym Gór Stołowych i zobaczyć ogród dendrologiczny Arboretum w Wojsławicach.

W prezentacji nowych wrocławskich możliwości Street View uczestniczył prezydent Rafał Dutkiewicz oraz dyrektor Biura ESK Wro 2016. Zwrócili uwagę na to jak bardzo przydatne są nowe rozwiązania dla turystów, zwłaszcza w perspektywie zbliżającej się Europejskiej Stolicy Kultury 2016.