Z Radlina przez Wrocław do pojednania

Maciej Rajfur

|

Gość Wrocławski 27/2015

publikacja 02.07.2015 00:15

Człowiek pojednania, żarliwy kapłan i chrześcijanin do bólu. Na Ostrowie Tumskim wspominano kard. Bolesława Kominka.

 Pieśni i wiersze zaprezentowane przez młodzież z rodzinnych stron kard. Kominka wzruszyły zebranych w auli PWT Pieśni i wiersze zaprezentowane przez młodzież z rodzinnych stron kard. Kominka wzruszyły zebranych w auli PWT
Maciej Rajfur /Foto Gość

Jak łatwo czyta się ewangeliczne słowa o miłości do nieprzyjaciół, a jak trudno je realizować. Jakże lekko mówi się o przebaczeniu tym, którzy nas krzywdzą, a jak trudno wobec nich to uczynić. A prosić jeszcze ich o przebaczenie? Absurd, ale absurd chrześcijański, którego dokonał legendarny metropolita wrocławski. W 50. rocznicę słynnego Listu biskupów polskich do biskupów niemieckich fundacja „Studium Culturae Ecclesiae” zorganizowała uroczystości, które przybliżały postać kard. Bolesława Kominka.

Najpierw w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Mszy św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego zgromadzeni dziękowali za dar, jakim był dla Polaków ten niezwykły Ślązak. Jego niełatwą życiową drogę przybliżył w homilii metropolita wrocławski. – Łatwo jest nazywać kard. Kominka ojcem nowoczesnego myślenia europejskiego. Nie zawsze jednak jego decyzje spotykały się z poparciem i pochwałą. Wręcz przeciwnie, musiał znosić krytykę i niezrozumienie, także ze strony ludzi Kościoła. Wiedział jednak, że jako chrześcijanin musi wyciągnąć rękę – mówił pasterz Kościoła wrocławskiego. Przypomniał podstawowe przesłanie wynikające z życia niezłomnego kardynała. – Uczy nas wychodzenia z własnych poglądów i przekonań. Wzywa nas, abyśmy nie zamykali się w swoich ogródkach, ale wyruszyli w drogę ku drugiemu człowiekowi. Mając świadomość, że nie da się budować przyszłości, lepszego świata bez szacunku dla innych i przebaczenia wzajemnych urazów – mówił abp Kupny. Po Eucharystii uroczystości przeniosły się do auli PWT. Tam piękny koncert dała Miejska Orkiestra z Chorzowa, a interesujący program artystyczny z akcentami historycznymi oraz patriotycznymi przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Arcybiskupa Bolesława Kominka z Radlina II, rodzinnych stron bohatera. Następnie wykład pt. „Arcybiskup Bolesław Kominek – droga od Radlina do Wrocławia” wygłosił ks. dr hab. Henryk Olszar z Uniwersytetu Śląskiego. – Uważany za symbol polskiej odwagi. Nie bał się ani tych z rządu, ani tych, którzy byli w Kościele. Nie lękał się świata, zachowując wielką nadzieję. Mówił, że w jego życiu trwa jeden wielki adwent, czyli oczekiwanie na coś jeszcze większego: przyjście Jezusa Chrystusa – opowiadał prelegent.