Zbiórka na kościoły zniszczone podczas burzy

WKS

publikacja 13.08.2015 09:04

Metropolita wrocławski podjął decyzję, by ofiary zebrane w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zostały przekazane parafiom, które ucierpiały kilka tygodni temu podczas nawałnicy, jaka nawiedziła Dolny Śląsk.

Zbiórka na kościoły zniszczone podczas burzy Zniszczony przez burzę kościół pw. św. Anny w Ramułtowicach. 20 lipca 2015 Krzysztof Seredyński

Abp Józef Kupny skierował w tej sprawie list do wszystkich wspólnot parafialnych. Zwraca w nim uwagę, że św. Łukasz, opisując w Dziejach Apostolskich życie pierwszych chrześcijan podkreślał, iż poza wspólnotą ducha oraz jednością w modlitwie, wierzący w Jezusa dbali o to, by nikt spośród nich nie cierpiał niedostatku. „Troska o braci i siostry przeżywających trudności i problemy była wielkim znakiem wobec pogan i milczącym, chociaż bardzo skutecznym sposobem głoszenia Ewangelii” – napisał hierarcha, prosząc o to, by księża proboszczowie przekazali ofiary, zebrane podczas Mszy św. sprawowanych 15 sierpnia na rzecz parafii dotkniętych przez żywioł. „Niech nasze zaangażowanie w to dzieło będzie wyrazem naszej solidarności z tymi, którzy tak samo jak my wierzą w Jezusa Chrystusa, a gest dzielenia się z przeżywającymi trudności wyrazem naszej bliskości z Bogiem i braćmi w wierze” – spuentował abp Kupny.

Podczas nawałnicy, która przeszła kilka tygodni temu przez Dolny Śląską najbardziej ucierpiały kościoły w dekanacie Kąty Wrocławskie i Środa Śląska. Silny wiatr i grad spowodowały szkody na kilkaset tysięcy złotych. Wśród zniszczonych świątyń jest kościół pw. Anny w Ramułtowicach, gdzie wichura zburzyła połowę wieży kościelnej, dosłownie zdmuchując ją na pobliski cmentarz i niszcząc przy tym kilkadziesiąt nagrobków. Zniszczona została także znaczna cześć dachu świątyni.

Kolejną parafia dotkniętą przez żywioł jest wspólnota pw. św. Jadwigi ze Świdnicy Polskiej. Tutaj zniszczone zostały kościół, plebania oraz budynki gospodarcze. Wichura zerwała dachówkę w dużej części z dachu plebani i kościoła. Z wieży kościelnej spadła kula z krzyżem. Powybijało szyby zarówno w kościele, jak i na plebanii na pierwszym piętrze.

Z informacji, jakie już dotarły do kurii metropolitalnej ucierpiał również kościół św. Jana Nepomucena w Radoszycach, gdzie została zerwana drewniana konstrukcja wieży dachowej. Grad powybijał okna witrażowe, a wybite okna i zniszczony dach do wnętrza świątyni dostała się woda.

Metropolita wrocławski prosi także wspólnoty, które ucierpiały podczas nawałnicy o zgłoszenie tego faktu w kurii.