Kard. Joachim Meisner na szczycie Ślęży

WKS

publikacja 14.08.2015 10:23

Emerytowany metropolita diecezji kolońskiej przybył wczoraj do stolicy Dolnego Śląska. Został przyjęty przez abp. Józefa Kupnego, po czym hierarchowie wspólnie udali się na podwrocławską górę.

Kard. Joachim Meisner na szczycie Ślęży Kard. Joachim Meisner przebywa z wizytą na Dolnym Śląsku Henryk Przondziono /Goto Gość

Dla urodzonego we Wrocławiu kardynała Meisnera była to podróż sentymentalna, bo – jak wyznał – ostatni raz był na Śląskim Olimpie w 1942 r. Po dotarciu na miejsce hierarcha modlił się w wyremontowanym kościele pw. Nawiedzenia NMP znajdującym się na Ślęży, rozmawiał z licznie obecnymi na szczycie turystami i wspominał swoje szkolne czasy.

O historii kościoła opowiedział, prezentując obecny stan prac, proboszcz parafii w Sulistrowicach ks. Ryszard Staszak. We wzniesionej bowiem w latach 1698-1702, a odremontowanej gruntownie w 2000 r. świątyni od 2004 r. archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzili prace związane z poszukiwaniem przejawów starożytnej słowiańskiej cywilizacji. Od tej pory kościół na Ślęży był zamknięty dla wiernych i turystów; ulegał powolnej dewastacji. W 2012 r. kościół został przekazany pod opiekę duszpasterską ks. Ryszardowi Staszakowi, proboszczowi parafii w Sulistrowicach, który podjął się trudnego zadania ratowania zniszczonej świątyni.

Dziś kardynał Meisner będzie przewodniczył uroczystościom odpustowym ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego we wrocławskim kościele na Gądowie, któremu patronuje kapłan męczennik. W planach ma także wizytę w sanktuarium w Krzeszowie. W Polsce arcybiskup senior Kolonii pozostanie do wtorku.