Solidarność to dialog wsparty modlitwą

kb

publikacja 27.08.2015 00:02

W 35. rocznicę rozpoczęcia we Wrocławiu strajku w łączności z Wybrzeżem uhonorowano ludzi "Solidarności".

Solidarność to dialog wsparty modlitwą W artystycznej części gali zaprezentowała się orkiestra Narodowego Forum Muzyki pod batutą dyrektora instytucji Andrzeja Kosendiaka. Muzycy zagrali kilka fragmentów z "Pana Tadeusza" Wojciecha Kilara. Muzyczną niespodzianką był występ Jerzego Skoczylasa z piosenkami "tamtego" okresu. Koncert nosił tytuł "Warto było czekać" Karol Białkowski /Foto Gość

W uroczystości, która odbyła się w największej z sal Narodowego Forum Muzyki, wzięło udział ponad tysiąc osób. Wśród gości nie zabrakło ludzi Kościoła.

Metropolita wrocławski, abp Józef Kupny, który objął swym patronatem jubileuszowe obchody, mówił we wstępie, że jego obecność w tym miejscu jest wyrazem szacunku dla działaczy "Solidarności" i dla wspaniałego dorobku tego ruchu społecznego i związku zawodowego.

- Oczywiście mam swoje wspomnienia związane z początkiem "Solidarności". Należę do tego pokolenia, które zna te początki, słuchającego słów św. Jana Pawła II, które stały się prorocze - mówił.

Metropolita złożył też życzenia, by "Solidarność" tak jak dotychczas reprezentowała świat pracy. Zaznaczył, że czuje się sposób szczególny z nim związany poprzez pełnione w episkopacie funkcje - przewodniczącego Rady ds. Społecznych i delegata KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Prezydent Wrocławia w swoim krótkim przemówieniu zwrócił uwagę, że łańcuch zdarzeń, który spowodował, że żyjemy w takiej a nie innej rzeczywistości miał swój początek 26 sierpnia 1980 r. Gospodarz miasta wywołał na scenę Tomasza Surowca, który przed 35 laty rozpoczął strajk w zajezdni MPK nr VII (przeczytaj TUTAJ) i wręczył mu medal "Zasłużony dla Wrocławia".

- 35 lat temu podjęliśmy decyzję na zajezdni o strajku solidarnościowym. Dziękuję wszystkim, którzy nas wtedy wspierali - tym, którzy strajkowali i tym, którzy podjęli decyzję, że nie był to strajk ekonomiczny, socjalny. Byliśmy wtedy pierwszym dużym regionem, który wsparł Wybrzeże - mówił kierowca, który swoim autobusem zablokował wyjazd z zajezdni na ul. Grabiczyńskiej dając sygnał dla reszty załogi.

- Kłaniam się przed wami nisko - zwrócił się do zebranych ludzi "Solidarności" Kazimierz Kimso, przewodniczący związku na Dolnym Śląsku. Zwrócił uwagę, iż rocznica daje prawo do oceny tego, co od czasu powstania "Solidarności" się wydarzyło, ale także pozwala na świętowanie.

Gala była okazją do uhonorowania ludzi zasłużonych dla związku. Wręczono odznaki "Zawsze Solidarni" (m. in. ks. Stanisławowi Pawlaczkowi, kapelanowi "Solidarności"), a także medale XXXV-lecia (m. in. abp. Józefowi Kupnemu, metropolicie wrocławskiemu i ks. Cezaremu Chwilczyńskiemu, dyrektorowi Katolickiego Radia Rodzina).

Dziękując w imieniu uhonorowanych Lech Stefan zaznaczył, że otrzymane medale są również odznaczeniami dla tych wszystkich, którzy solidarnie wspierali w działaniu. - Druga myśl to duma, że mogliśmy dołożyć, każdy z nas, tę drobną cegiełkę, do tej wielkiej idei, do tego wielkiego dzieła, któremu na imię "Solidarność" - mówił. - Dzieła, które, jestem głęboko przekonany, powstało dzięki Bożej Opatrzności. Dzieła, które miało ogromne znaczenie w historii nie tylko Polski.

L. Stefan przekonywał, że nie chodzi tylko o przeszłość. - Solidarność to dialog, czasem bardzo trudny, ale wsparty, tak jak to było w 1980 r., głęboką modlitwą. To taka idea Solidarności jest potrzebna w Polsce i Europie - przekonywał.

Uroczystości 35. rocznicy powstania "Solidarności" we Wrocławiu potrwają kilka dni. Oto program pozostałych wydarzeń:

28 sierpnia

KINO LETNIE na Pergoli - wstęp wolny

  • godz. 21 – filmowy zapis koncertu Jacka Kaczmarskiego,
  • godz. 22.15 – film pt. „Zawrócony” w reżyserii Kazimierza Kutza, w roli głównej Zbigniew Zamachowski.

29 sierpnia

  • godz. 17.30 Koncert w Hali Stulecia Wrock For Freedom – Legendy Rocka (PERFECT, DŻEM). Bilety dostępne w punktach sprzedaży.

30 sierpnia

  • godz. 10:30 – złożenie kwiatów na grobie śp. Kazimierza Michalczyka i śp. Piotra Bednarza na Cmentarzu Grabiszyńskim,
  • godz. 12 – Msza św. w kościele pw. św. Klemensa Dworzaka przy Alei Pracy w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem JE ks. Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego Józefa Kupnego (transmisja Radio Rodzina),
  • godz. 13:30 – uroczystość pod tablicą Solidarności przy zajezdni na ul. Grabiszyńskiej 184,
  • godz. 15 – Koncert POŻEGNANIE LATA na Pergoli – Hala Stulecia – wstęp wolny
    „Polska Młodzież Śpiewa Polskie Piosenki” występują: NATALIA LUBRANO, ANIA KŁYS, MARTA KOŁODZIEJCZYK, KASIA MIROWSKA, PAULINA LENDA, AGNIESZKA JĘDRUCH, KAROLINA ŁOPUCH oraz MACIEK CZEMPLIK – gitary, aranżacje, ROBERT JARMUŻEK – piano, PAWEŁ PASTUSZKA – kontrabas, MICHAŁ POLAK – perkusja.
  • godz. 18 – MONIKA BORZYM w repertuarze MARILYN MONROE,
  • godz. 20.00 – THE CAVERN BEATLES (Liverpool) – najbardziej znany w świecie zespół grający przeboje The Beatles

28, 29, 30 sierpnia

  • godz. 22 Specjalne pokazy FONTANNY MULTIMEDIALNEJ

31 sierpnia

  • godz. 12 Otwarcie wystawy w Klubie Muzyki i Literatury na placu Kościuszki 10  pt. "35 lat z Solidarnością" autorstwa Janusza Wolniaka

12 września - XXV Bieg Solidarności oraz inne imprezy towarzyszące.