Ku czci tych, którzy nie złożyli broni

Maciej Rajfur

publikacja 28.08.2015 17:35

Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość" to jedna z tych dumnych kart historii polski. W ten weekend obchodzimy 70. rocznicę jej utworzenia. Już można oglądać wystawę z tej okazji w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej.

Ku czci tych, którzy nie złożyli broni WiN drogą walki politycznej nie chciała dopuścić do zwycięstwa wyborczego komunistów po II wojnie światowej Maciej Rajfur /Foto Gość

Pomysł na ekspozycję powstał rok temu i praktycznie do ostatnich godzin przed otwarciem był dopracowywany. Oficjalny wernisaż, na który są zaproszenie wszyscy, odbędzie się 31 sierpnia o godz. 13 w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej (adres: Rynek 58). Również wtedy okazja do spotkania z kombatantami.

Jednak już od piątkowego poranka można przyjść i bez tłumów zatopić się w historię Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

- Mieliśmy dużo materiałów i wybraliśmy te najistotniejsze. Merytoryczny nadzór prowadził Zbigniew Lazarowicz ps. „Bratek”, syn Adama Lazarowicza „Klamry” z Zarządu Głownego WiN. Pomysłodawcą i autorem koncepcji jest Tadeusz Gomrych. W wystawę zaangażowali się szkolni nauczyciele. Teksty opracowali pracownicy z Zespołu Szkół nr 4 we Wrocławiu - opowiada Rafał Werszler z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.

Na ekspozycji, czynnej do 12 września, zobaczymy unikatowe fotografie żołnierzy WiN-u oraz poznamy całe tło historyczne walki, którą toczyli z komunizmem. Materiały tekstowe, graficzne i fotograficzne do wystawy pozyskano ze zbiorów Oddziału Wrocławskiego WiN oraz Archiwum IPN.

 - Oprócz plansz w gablotach wystawiliśmy publikacje książkowe oraz prasowe o Żołnierzach Wyklętych. Pokazujemy w ten sposób, że już od lat ta pamięć, zacierana w PRL-u, powraca. Zamieściliśmy także wybrane biogramy członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którzy odznaczyli się wielkim bohaterstwem - dodaje Rafał Werszler i podkreśla, że oprócz tej historii w bibliotece były już organizowane wystawy o Armii Krajowej czy Wojsku Polskim.

Część ekspozycji poświęcono utworzonemu w 1990 r. Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość – Stowarzyszeniu Społeczno-Kombatanckiemu, którego celem jest utrwalanie pamięci o heroizmie założycieli i żołnierzy „WiN-u” oraz pomoc tym kombatantom i ich rodzinom, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej

Na obejrzeniu ekspozycji obchody 70. rocznicy utworzenia Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” się nie kończą. 30 sierpnia o godz. 12 w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety zostanie odprawiona Msza św. w intencji straconych, poległych i zaginionych.