Kluczowa będzie frekwencja

kb

publikacja 06.09.2015 22:22

Zakończyło się referendum ogólnokrajowe. Mieszkańcy Wrocławia brali udział dodatkowo w lokalnym plebiscycie.

Kluczowa będzie frekwencja Wrocławianie głosowali w dwóch lokalach wyborczych - w jednym otrzymywali kartę z pytaniami "ogólnopolskimi", w drugim z "lokalnymi" Karol Białkowski /Foto Gość

Na wyniki referendum musimy cierpliwie poczekać. Żadna pracownia badawcza nie prowadziła badań exit poll, dlatego po zamknięciu lokali nie poznaliśmy wstępnego rezultatu. Jesteśmy więc zdani na dane podawane przez Państwową Komisję Wyborczą a te pojawią się najpóźniej  w poniedziałek o godz. 18. Do tego czasu nie poznamy również  oficjalnie frekwencji, która jest istotnym czynnikiem w czasie referendum, bo decyduje o tym, czy głosowanie jest wiążące dla władz, czy nie.

Podobnie ma się sprawa z referendum lokalnym, w jakim wzięli udział wrocławianie. Oprócz trzech "ogólnopolskich" pytań odpowiadali na cztery inne, dotyczące przyszłości stolicy Dolnego Śląska - o budowę metra, o remonty kamienic i podwórek, o organizację dużych imprez sportowych i kulturalnych oraz ograniczenia ruchu samochodowego w centrum miasta. Możemy liczyć, że wyniki będą znane do godzin porannych w poniedziałek. Mimo, że nie znamy oficjalnych danych o frekwencji, to z całą pewnością możemy stwierdzić, że będzie ona na bardzo niskim poziomie. Lokale wyborcze w referendum lokalnym zostały zamknięte o godz. 21.

Gazeta Wrocławska na podstawie informacji Policji poinformowała, że w stolicy Dolnego Śląska doszło do jednego przypadku złamania ciszy wyborczej. Przed jednym z lokali na Psim Polu trzy osoby rozdawały ulotki z zabronionymi treściami. Sprawa została zgłoszona, a Policja zwróciła się do sądu z wnioskiem o ukaranie sprawców odpowiednią grzywną.