"Przylądek nadziei" poświęcony i otwarty

Marek Zygmunt

publikacja 07.09.2015 18:56

Chore onkologicznie dzieci i ich rodzice w końcu skorzystają z doskonale wyposażonego obiektu.

"Przylądek nadziei" poświęcony i otwarty Leczenie dzieci to nie tylko farmakologia, ale również budowanie dobrego samopoczucia. "Przylądek nadziei" pozwoli, aby zwłaszcza to drugie było na wyższym poziomie jak dotychczas Marek Zygmunt

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny dokonał dzisiaj aktu poświęcenia nowej siedziby Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej kierowanej przez prof. dr. hab. Alicję Chybicką.

W uroczystości uczestniczyli również m.in. metropolita senior kard. Henryk Gulbinowicz, ordynariusz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec, hierarchowie ewangeliccy i prawosławni, rzecznik praw dziecka Marek Michalak, przedstawiciele parlamentu, wojewódzkich i miejskich władz państwowych i samorządowych, reprezentanci firm i organizacji wspierających działalność obecnej kliniki przy ul. Bujwida oraz powstanie jej nowej siedziby przy ul. Borowskiej. Na uroczystości nie mogło również zabraknąć ambasadorki „Przylądka Nadziei", znanej dziennikarki i podróżniczki Martyny Wojciechowskiej.

Zabierając głos w czasie uroczystości rektor Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Marek Ziętek podkreślił, że „ Przylądek Nadziei”, to obiekt wspaniały i niezwykle potrzebny. Wskazał, że jest to miejsce, w którym dbałość o dobre samopoczucie pacjenta ma szczególną wagę.

- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania: zarówno Ministerstwu Zdrowia, władzom rożnych szczebli, Fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową" z szefem jej rady nadzorczej Grzegorzem Dzikiem i prezesem Agnieszką Aleksandrowicz, personelowi kliniki z jej szefową prof. Alicją Chybicką, jak i tym, którzy swój przysłowiowy wdowi grosz przekazywali na działalność obecnej i budowę nowej kliniki - mówił.

Pierwszych pacjentów klinika przyjmie pod koniec września, bo personel potrzebuje jeszcze czasu na przeszkolenie w nowym obiekcie i na nowym sprzęcie. Ważnym elementem przygotowań do przyjęcia małych pacjentów jest doprowadzenie do tzw. stanu sterylności pomieszczeń. Od tego zależy bezpieczeństwo dzieci.

Placówka, która otrzymała status Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej, znajduje się na obszarze o powierzchni 12 tys. mkw. dysponuje 75 łóżkami dla dzieci i 25 miejscami w hotelu dla ich rodziców.