W 50. rocznicę słynnego Orędzia

ac, infpr

publikacja 18.09.2015 15:08

Na koncert zespołu Spirituals Singers Band zaprasza Dortmundzko-Wrocławska Fundacja im. św. Jadwigi.

W 50. rocznicę słynnego Orędzia Fundacja podejmuje wiele inicjatyw o charakterze społecznym Agata Combik /Foto Gość

Koncert odbędzie się w sobotę, 19 września, o 19.30 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Katedralnej 4 na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.

Wpisany jest w program seminarium pt. „Pojednanie - Partnerstwo - Przyszłość", odbywające się we Wrocławiu od 18 do 20 września.

Fundacja powstała jako jeden z owoców listu Biskupów Polskich do Biskupów Niemieckich z pamiętnym zdaniem: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, a organizowane seminarium wpisuje się w obchody 50. rocznicy listu.

Pierwszy dzień spotkania, piątek, 18 września, upływa pod hasłem „Pojednanie” i poświęcony jest pamiętnemu orędziu, z podkreśleniem roli polskiego Kościoła Katolickiego i postaci Księdza Kardynała Bolesława Kominka.

W drugim dniu (sobota, 19 września), zatytułowanym „Partnerstwo”, organizatorzy chcą przedstawić ponad 40-letnią współpracę środowisk Dortmundu i Wrocławia, z której wyrosły partnerstwa międzyparafialne czy partnerstwa szkół.

W niedzielę, 20 września, natomiast myślą przewodnią będzie hasło „Przyszłość”. Będzie to czas, by porozmawiać m.in. o międzynarodowych projektach młodzieżowych, o trójstronnych – niemiecko-ukraińsko-polskich spotkaniach, a także o Fundacji „Dajmy Nadzieję”, którą we Lwowie prowadzą absolwenci praktyk organizowanych we Wrocławiu, oraz o innych działaniach charytatywnych, społecznych i obywatelskich.

– Mamy nadzieję, że te trzy dni spędzone w duchu ekumenizmu, w duchu wspólnych wartości będą okazją do budowania kolejnych mostów porozumienia pomiędzy Niemcami, Polakami i Ukraińcami – podkreślają organizatorzy.

W przygotowanie seminarium zaangażowali się także m.in. przedstawiciele Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” z Wrocławia, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Fundacji „Dajmy Nadzieję” ze Lwowa. Najcenniejsze okażą się zapewne spotkania i rozmowy między reprezentantami różnych pokoleń, narodowości (Niemcy, Ukraińcy, Polacy) i Kościołów – rzymsko- i greckokatolickiego, ewangelickiego i prawosławnego.