A oni ciągle w drodze

Agata Combik

publikacja 07.11.2015 22:45

Wrocławscy dominikanie zaczęli świętowanie jubileuszu 800-lecia swojego zakonu - w blasku jubileuszowej świecy, przy dźwięku psalmów w wersji jazzowej.

A oni ciągle w drodze W jaki sposób jazzowy koncert łączy się z życiem św. Dominika? Otóż biskup Fulko, dzięki któremu powstał zakon, był niegdyś trubadurem, grał i śpiewał - wyjaśniał o. Tomasz Agata Combik /Foto Gość

W sobotę, po uroczystych Nieszporach, spod ołtarza kościoła św. Wojciecha wyruszyła procesja pod obraz Matki Bożej z Podkamienia. Zapłonęła tu jubileuszowa świeca - zaproszenie do rozpalenia się Bożą miłością oraz niesienia jej innym - i zabrzmiał śpiew „Salve Regina”.

„Dominik wyruszył więc i zostawił otwarte drzwi. To jest właśnie jubileusz naszego zakonu” - napisał o. Bruno Cadoré, generał dominikanów, w odczytanym na wstępie liście. Ukazał w nim założyciela Zakonu Kaznodziejskiego idącego głosić Ewangelię pokoju.

Przypomniał o drzwiach bazyliki św. Sabiny, którą ofiarowano Dominikowi - drzwiach, na których widnieje wizerunek Ukrzyżowanego. To tu modlił się, pozwalając „by tajemnice życia Chrystusa przenikały jego życie”, rozmawiał z Bogiem i opowiadał Mu - jak mówiono - o ludziach, którym głosił Słowo Boże. Na motto jubileuszu generał wybrał hasło: „Idźcie i głoście”.

- Jubileusz to czas wdzięczności, nawrócenia i ruszenia w drogę - mówił przeor wrocławskich dominikanów, o. Wojciech Delik OP. Wyjaśnił przy okazji kwestię „ruchliwości” zakonników, zmieniających co rusz miejsce posługi.

- Życie dominikanów jest życiem w drodze… Musimy iść dalej, by zachować świeżość i przynieść owoce - stwierdził, dodając, że nie chodzi bynajmniej o bezładne błąkanie się, ale o to, by „iść do celu i w dobrym towarzystwie”. Celem jest Pan Bóg, „dobrym towarzystwem” wspólnota, a po drodze głoszone ma być Słowo Boże.

A oni ciągle w drodze   Jubileuszowa świeca będzie płonąć przy pl. Dominikańskim przez cały rok Agata Combik /Foto Gość Jubileuszowa świeca stanęła przy ołtarzu. Na końcu Mszy św. przeor zapalił od niej siedem innych świec.

Sześć zostało wręczonych przedstawicielom wspólnot działających przy klasztorze dominikańskim - dwóch fraterni, wspólnoty „Galilea”, oraz duszpasterstw „Dominik”, „Piętrobus” i „Trzyczwarte”.

Siódma stanęła u stóp jubileuszowej - przypomina o otwartości na nowe wspólnoty głoszące Ewangelię w jedności z zakonem dominikańskim.

Po Eucharystii odbył się niezwykły koncert „Ufam Tobie”. Można było usłyszeć psalmy w jazzowej aranżacji wyśpiewane przez Małgorzatę Hutek (autorkę tekstów opartych na biblijnych wersetach), przy akompaniamencie fortepianu, kontrabasu i skrzypiec.

Choć dominikanie podkreślają, że główna część jubileuszu ma się dokonać w ludzkich  sercach, spodziewać się można również interesujących wydarzeń „na zewnątrz”. Na grudzień zapowiedziane zostały Jazzowe Rekolekcje Adwentowe.