Przebudzenie nastąpi w styczniu...

kb, inf. pras.

publikacja 19.11.2015 14:08

W dniach 15-17 stycznia 2016 zaplanowano inaugurację Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Przebudzenie nastąpi w styczniu... Chris Baldwin zaznacza, że próby i przygotowania przed "Przebudzeniem" trwają już od kilku tygodni Karol Białkowski /Foto Gość

Rok 2016 ma być kulturalny. Nie może być inaczej skoro Wrocław będzie nosił oficjalne miano Europejskiej Stolicy Kultury. Styczniowy weekend, jak zapowiadają organizatorzy, będzie pełen wrażeń.

- ESK to chyba najważniejsze wydarzenie w historii powojennego Wrocławia. Gwarantujemy mnóstwo dobrej zabawy, wrażenia artystyczne na najwyższym poziomie. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich z kraju i zza granicy na weekend otwarcia - zachęcał na konferencji prasowej prezydent Rafał Dutkiewicz. Przekonywał, że warto brać udział we wszystkich propozycjach przygotowanych na cały rok.

- Postaramy się pokazać, że jesteśmy wspaniałym, otwartym, tolerancyjnym miastem, w którym nienawidzimy nacjonalizmu i ksenofobii - dodał.

W ciągu trzech dni zaplanowano ponad 100 wydarzeń. - Jesteśmy w procesie przygotowań od kilku lat, ale przychodzi taki moment, gdy musimy powiedzieć, że właśnie teraz zaczynamy - mówił Krzysztof Maj, dyrektorem Biura ESK Wrocław 2016. Podkreśla, że pomysłodawcami bardzo wielu projektów, które będą realizowane w ramach ESK byli mieszkańcy miasta. - W ich imieniu zapraszamy wszystkich do Wrocławia - dodaje.

K. Maj zaznacza również, iż podczas projektowania programu ESK kierowano się zasadą, że kultura ma być dla każdego, a nie tylko dla tych, którzy kupią bilet, ale by była obecna w parkach, na ulicach, w szpitalach, czy nawet w więzieniach. - Organizujemy dla mieszkańców Dolnego Śląska ESK-busy. To będą kulturalne wyprawy na święto przez nas przygotowane. Na pokładzie będzie ktoś, kto będzie opowiadał i przygotowywał tych, którzy do Wrocławia się wybiorą. Na sam weekend otwarcia planujemy, że 3 tys. osób do nas przyjedzie - tłumaczy. Trwają także rozmowy z Deustchebahn o uruchomieniu połączeniu Berlin-Wrocław. tak, by niemieccy turyści również mogli uczestniczyć w projektach.

- Teraz przyszedł czas, aby obudzić Europę, aby powiedzieć: "Halo Europo! My tu we Wrocławiu zaczynamy Europejską Stolicę Kultury!" - mówi Krzysztof Maj. Temu ma właśnie służyć finałowy akcent weekendu otwarcia. 17 stycznia będzie miało miejsce wydarzenie pt. "Przebudzenie". Weźmie w nim udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Ma to być jeden z najliczniejszych i najbardziej spektakularnych pochodów w historii miasta. - Wrocławianie będą mogli połączyć się we wspólnym przemarszu i uczestniczyć w artystycznej opowieści o historii miasta i jego mieszkańców - mówi Chris Baldwin, twórca „Przebudzenia” i kurator ESK ds. performance.

Ceremonia rozpocznie się  w czterech dzielnicach Wrocławia. Z zajezdni tramwajowej „Dąbie”, zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, zajezdni „Popowice” i z Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych przy ul. Czajkowskiego ruszą do Rynku pochody mieszkańców i artystów. Poprowadzą je cztery Duchy Wrocławia: Duch Wielu Wyznań, Duch Innowacji, Duch Odbudowy i Duch Powodzi, które w zaaranżowanej scenerii opowiedzą o wielokulturowej, niezwykłej historii miasta. Projektantem kilkumetrowych instalacji czerech duchów jest francuski artysta wizualny Philippe Geffroy.

Ostatni element „Przebudzenia” nastąpi po spotkaniu się czterech Duchów, mieszkańców oraz artystów w sercu miasta. Rynek przejdzie artystyczną transformację, w wyniku której nawet okoliczne budynki staną się scenami i elementami scenografii. Widowisko wizualno-muzyczne będące punktem kulminacyjnym „Przebudzenia” będzie spektakularnym przedstawieniem z niezwykłą scenografią, bajecznymi elementami wizualnymi, zaskakującym formą spektaklem z udziałem tysięcy artystów.

Scenariusz widowiska opiera się na połączeniu pracy reżyserów sztuk wizualnych, tancerzy, aktorów, muzyków, performerów i aktywnego udziału mieszkańców Wrocławia. O skali przedsięwzięcia świadczą liczby ponad 1300 artystów, 200 chórzystów, 50 żołnierzy, około 300 rowerzystów. Podczas ceremonii pojawi się 30 instalacji świetlnych,
30 gigantycznych marionetek i pięć tramwajów. Reżyserzy „Przebudzenia” przygotowali mnóstwo artystycznych niespodzianek i „zwrotów akcji”. Twórcy nie zdradzają szczegółów licząc, że efekt zaskoczenia jeszcze bardziej pobudzi emocje i przeżycia artystyczne publiczności.

Organizatorzy przedsięwzięcia wskazują liczą na aktywny udział w wydarzeniu wrocławian, którzy podejmując wyzwanie stworzą niezapomniany kulturalny pochód mieszkańców. - Pomóżcie nam opowiedzieć historię Wrocławia. 17 stycznia nasze wspólne uczestnictwo w pochodzie otwierającym Europejską Stolicę Kultury, sprawi,
że „Przebudzenie” Wrocławia stanie się wydarzeniem na skalę Europy - zaprasza Chris Baldwin.

Oprócz głównej imprezy inauguracyjnej ESK zaplanowano szereg mniejszych, ale równie atrakcyjnych. Między 15, a 17 stycznia odbędą się lub rozpoczną m. in. wystawa prac legendarnego hiszpańskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy (w BWA Awangarda, wernisaż 15 stycznia), ekspozycja „Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award”.

ESK zaprasza także na trzydniowy projekt „Mercouri/Xenakis” obejmujący wystawę, koncerty i spektakl poświęcone twórczości Iannisa Xenakisa, legendarnego greckiego architekta i kompozytora oraz Melinie Mercouri, greckiej aktorce, minister kultury i pomysłodawczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury. W sobotę (16 stycznia) realizowany będzie projekt „Muzeum Marzeń”. We wrocławskim Muzeum Narodowym reżyser Jacqueline Kornmüller wraz z gwiazdami literatury i teatru oraz tancerzami pokaże dziewięć kameralnych przedstawień inspirowanych dziełami sztuki.

O wydarzeniach weekendu otwarcia będziemy informować w osobnych artykułach.

spot oficjalny Weekend Otwarcia Przebudzenie
Gosc Wroclawski