Rozpostarte ramiona Boga

Agata Combik

publikacja 08.12.2015 20:15

Bramę Miłosierdzia otworzył abp Józef Kupny w katedrze wrocławskiej, inaugurując w archidiecezji Jubileuszowy Rok Miłosierdzia.

Rozpostarte ramiona Boga Jako pierwszy Bramę Miłosierdzia przekroczył metropolita Karol Białkowski /Foto Gość

– Jak się zachowujemy, gdy ktoś odtrąci naszą miłość, dobroć? Czy nie obrażamy się, nie trzaskamy drzwiami? – pytał. – Bóg jest miłosierny, bo nigdy nie zatrzasnął ludziom drzwi do Siebie. Nie wie, co znaczą ciche dni, obrażanie się na człowieka – mówił metropolita.

Przeciwnie, drzwi, a raczej Brama Miłosierdzia – symbolizująca otwarte ramiona Boga, Jego otwarte na nas Serce – w katedrze wrocławskiej stanęła 8 grudnia otworem. Po modlitwie przed wejściem do świątyni jako pierwszy przekroczył próg Bramy Miłosierdzia abp Józef. W czasie uroczystej Mszy św. odnowione zostały przyrzeczenia chrztu św. Metropolita zapalił jubileuszową świecę, od której po Eucharystii kapłani zapalali świece przyniesione przez przedstawicieli poszczególnych parafii.

Inauguracja Roku Miłosierdzia
Katolicka tvRodzina

W homilii ukazał Boży styl postępowania wobec człowieka, widoczny na kartach Biblii. Bóg tuż po upadku Adama jako pierwszy wszczyna rozmowę z nim, a Kainowi, zabójcy swego brata, daje jako ochronę szczególne znamię. – W jednym z komentarzy żydowskich można przeczytać, że tym znamieniem, które ma chronić Kaina, jest jota – najmniejsza litera hebrajskiego alfabetu, ale i pierwsza litera imienia Boga. I mówią rabini, że Bóg mordercy na czole wypisał swoje imię – tłumaczył arcybiskup. Wyjaśniał, że powołanie Maryi na Matkę Boga to również akt miłosierdzia – początek spełniania obietnicy zbawienia.

Metropolita podkreślał, że Boże miłosierdzie to nie przejaw słabości, ale wszechmocy. Nie jest to tylko uczucie, wzruszenie. – Bóg reaguje na upadek człowieka tak, jak reagują kochający ojciec lub matka, kiedy widzą cierpienie swojego dziecka – mówił. – Możemy mówić o wstrząsającym poruszeniu osoby, która chce pomóc drugiemu.

Abp Kupny przypomniał wezwanie papieża Franciszka, by w Roku Miłosierdzia na nowo rozważyć uczynki miłosierdzia wobec duszy i ciała. Pochodzą z opisu Sądu Ostatecznego, gdzie Jezus powie „byłem, głodny, a daliście/ nie daliście Mi jeść...” – Tym, co potępia, jest nie łamanie przykazań Bożych, ale bardziej zaniechanie czynienia dobra – mówił. I podkreślił, że, aby przyjąć postawę miłosierdzia, trzeba najpierw samemu poczuć się kochanym przez Boga, doświadczyć Jego miłosierdzia, przytulenia do Jego serca – a okazją do tego jest Eucharystia.

Jubileuszowy Rok Miłosierdzia potrwa do 20 listopada 2016 roku. Metropolita wrocławski wyznaczył w całej archidiecezji kościoły, w których podobnie jak w katedrze będzie można w tym czasie uzyskać odpust zupełny. Pełna lista tych świątyń TUTAJ. Bramy Miłosierdzia w kolejnych kościołach będą otwierane w najbliższą niedzielę.

Rozpostarte ramiona Boga   Brama Miłosierdzia stoi otworem Agata Combik /Foto Gość