Wyrwij murom zęby krat

kam

publikacja 11.12.2015 12:18

Wspólne śpiewanie, koncerty, złożenie kwiatów, ale nade wszystko modlitwa za ofiary tamtych 586 dni. Prezentujemy wrocławskie obchody 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Wyrwij murom zęby krat Msza św. w kościele św. Klemensa Dworzaka przy Alei Pracy Kam /Foto Gość

Dziś (11 grudnia) o godzinie 14 przy ul. Fabrycznej 10 dolnośląska „Solidarność” złoży wiązankę kwiatów pod tablicami śp. Piotra Bednarza i „Solidarności” przed Dolnośląskimi Zakładami Usługowo-Produkcyjnymi.

Klub seniora przy ul. Sempołowskiej 54a zaprasza 13 grudnia o godzinie 16 na wieczór solidarnościowy pod hasłem „A mury runą…”.

W programie koncert pieśni solidarnościowych (wystąpi Wiktor Dudek, uczeń klasy teatralnej XVII LO) oraz wspólny śpiew i słuchanie piosenek Jacka Kaczmarskiego ze wspomnieniami o stanie wojennym.

W dzień 34. rocznicy o godz. 16.30  w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego na pl. Katedralnym 1 rozpocznie się wspólne śpiewanie pieśni i piosenek solidarnościowych. Tych najbardziej znanych jak „Mury” czy „Ballada o Janku Wiśniewskim”, ale nie tylko. Muzyczny dorobek „Solidarności” jest bowiem o wiele bogatszy. Inicjatywa odbędzie się we Wrocławiu po raz drugi. Organizatorzy chcieliby, aby stała się niedługo lokalną tradycją, upamiętniającą wydarzenia początku lat 80.

Wszyscy obecni otrzymają specjalne śpiewniki z tekstami i chwytami gitarowymi. O uczestnictwie zaświadczą samodzielnie wbite do śpiewników pieczątki, a o oprawę muzyczną zadba akompaniator oraz grupa młodzieży z Gimnazjum nr 2.

Po śpiewającym wieczorze o 18.30  w archikatedrze św. Jana Chrzciciela abp Józef Kupny odprawi uroczystą Mszę św. za ojczyznę i ofiary stanu wojennego.

Akcja "Młodzi Pamiętają" jest wydarzeniem organizowanym przez fundację Odpowiedzialność Obywatelska. W tym roku we Wrocławiu w akcję zaangażowane jest Klub Jagielloński - Wrocław oraz C.O.D.A Maciejówka. Wydarzenie odbędzie się 13 grudnia we Wrocławiu na Starym Mieście i w Duszpasterstwie Akademickim Maciejówka. 
W godzinach od 10 do 16 zostanie zorganizowany happening przez przebranych za ZOMO-wców osób na Starym Mieście. Dowiedzieć się będzie można od nich więcej informacji o okolicznościach wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Od godz. 20:15 organizatorzy zapraszają  na część merytoryczną w Maciejówce. Prezentowane będą zdjęcia i filmy z czasów stanu wojennego. Okazja także o wysłuchania pieśni Jacka Kaczmarskiego. 

Fundacja „Sapere Aude” organizuje przy ul. Włodkowica koncert pt. „Za czym ta kolejka stoi?”. Wieczór upamiętnia rocznicę stanu wojennego. Wystąpi muzyczny duet Triada Poetica w towarzystwie studentów z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Artyści wykonają m.in. pieśni z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, które pozwolą przenieść się w klimat minionych lat. Program wieczoru jest adresowany zarówno do osób pamiętających wydarzenia 1981 r.,  jak i dla tych, którzy wiedzę na ten temat czerpią z książek.

Na wszystkie podane przez nas inicjatywy z okazji 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego wstęp jest wolny.

Przypominamy także o akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Św. Jan Paweł II, na znak solidarności z Polakami przeżywającymi trudne chwile w ojczyźnie, zapalił symboliczną świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie. W związku z tym Konferencja Episkopatu Polski zachęca do zapalenia symbolicznej świecy 13 grudnia br. o 19.30 w duchu pamięci o ofiarach stanu wojennego. Biskupi proponują także, aby podczas Mszy św. w najbliższą niedzielę objąć modlitwą szczególnie tych, którzy zginęli lub cierpieli broniąc godności człowieka.