Wrota łaski

ac

publikacja 13.12.2015 19:45

Bramy Miłosierdzia stanęły w niedzielę otworem w kolejnych wrocławskich kościołach, a także m.in. w Oleśnicy czy Sobótce.

Wrota łaski Brama Miłosierdzia z uczynkami miłosierdzia wobec duszy i ciała w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego przy pl. Grunwaldzkim we Wrocławiu Agata Combik /Foto Gość

 „Oto jest brama Pana, wejdźmy przez nią, aby otrzymać miłosierdzie i przebaczenie” – te słowa rozbrzmiewały pod drzwiami wielu świątyń wrocławskiej archidiecezji.

Kapłan otwierał uroczyście drzwi i tłum wiernych przekraczał po raz pierwszy próg nowej Bramy Miłosierdzia, wysłuchawszy przedtem Ewangelii o zagubionej owcy i drachmie.

– Ten rok, Rok Miłosierdzia, jest nie tylko po to, byśmy przekonali się, że Bóg jest miłosiernym Ojcem, ale byśmy sami uczyli się stylu działania Boga – mówił ks. Rafał Kowalski w Sobótce, gdzie kilkaset osób z całego dekanatu zgromadziło się na uroczystym otwarciu Bramy Miłosierdzia. – Droga do kierowania się miłosierdziem wobec innych rozpoczyna się od odkrycia, że Bóg kocha mnie za darmo i nie jestem w stanie swoimi grzechami zablokować Bożej miłości.

W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego warto dłużej zatrzymać się w progu – na solidnych odrzwiach bramy przeczytać można uczynki miłosierdzia co do duszy i, z drugiej strony, co do ciała. Nad wejściem łopoczą flagi z miłosiernym Jezusem i symbolami ŚDM. Niedzielne otwarcie bramy poprzedziła tu Koronka do Bożego Miłosierdzia rozpoczęta o 15.00 przez Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. „Nim przyjdę jako sędzia sprawiedliwy, otwieram na oścież drzwi miłosierdzia mojego. Kto nie chce przejść przez drzwi miłosierdzia, ten musi przejść przez drzwi sprawiedliwości mojej…” – usłyszeli zebrani fragment słów Jezusa z „Dzienniczka” św. Faustyny. Modlitwą otoczono m.in. zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. – Dziękujemy za dar Maryi, za dzieło Twego miłosierdzia w Niej dokonane. Wszystko bowiem w Jej życiu zostało ukształtowane przez miłosierdzie… Dziękujemy za apostołów Bożego Miłosierdzia, św. s. Faustynę i św. Jana Pawła II… – trwała modlitwa. Wewnątrz świątyni wyeksponowano potężny obraz Miłosiernego Jezusa. W bocznej nawie z kolei, jak zwykle, zatrzymać się można przed wizerunkiem Matki Miłosierdzia z Ostrej Bramy.

W kościele pw. Opieki św. Józefa – sanktuarium NMP Matki Miłosierdzia – w dzień otwarcia bramy poświęcony został w przedsionku nowy obraz Jezusa Miłosiernego. – Obyśmy w tym roku przyjmowali Boże miłosierdzie, ale także nieśli je innym – zachęcał proboszcz, o. Krzysztof Wesołowski.

Zobacz ZDJĘCIA