Wiedza i życzliwość

kb

publikacja 10.01.2016 22:18

Tradycyjne noworoczne spotkanie środowisk akademickich Wrocławia odbyło się na auli Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Wiedza i życzliwość Życzenia składają sobie bp prof. Andrzej Siemieniewski (PWT) i prof. Marek Bojarski (rektor UWr) Karol Białkowski /Foto Gość

Życzenia i dzielenie się opłatkiem poprzedziła Msza św. w katedrze wrocławskiej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego. W homilii ks. prof. Mariusz Rosik, odwołując się do przeżywanego Święta Chrztu Pańskiego, zaznaczył, że mamy dziś świadomość tego, iż Jezus przyjął chrzest po to, by pokazać, jak ważny jest to sakrament w naszym życiu chrześcijańskim.

Wymienił trzy skutki sakramentu chrztu świętego. - Po pierwsze, wiemy, że gładzi grzech, który nazywamy pierworodnym. Sprawia, że Duch Boży zamieszkuje w naszych sercach i każdy ochrzczony jest chroniony przed mocami zła przynajmniej do momentu, kiedy nie popełni w pełni świadomie grzechu śmiertelnego - wyjaśniał. Ostatnim skutkiem, na który zwrócił uwagę ks. M. Rosik, jest włączenie w życie wspólnoty Kościoła.

Druga cześć uroczystości odbyła się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Rozpoczął ją koncert kolęd chóru i zespołu kameralnego związanego z DA "Maciejówka".

- Wiemy, że prognozowanie nie jest najmocniejszą stroną nauk ekonomicznych czy społecznych, ale, oczywiście, zadajemy sobie pytanie, jaki będzie ten rok, który rozpoczęliśmy. Odpowiedzi mogą być różne. Mogę zapewnić, że ten rok może być dla nas udany i dobry, kiedy będziemy mogli i będziemy potrafili okazać sobie życzliwość i dobroć, kiedy będziemy się starali budować wokół nas relacje przyjacielskie.Na to mamy wpływ, o to możemy się postarać - mówił metropolita wrocławski, abp Józef Kupny. Życzył również osiągnięć w pracy naukowej i dydaktycznej, realizacji zamierzeń badawczych.

W imieniu Kolegium Rektorów Wrocławia i Opola głos zabrał prof. Marek Bojarski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Przypomniał, że spotkania opłatkowe organizowane przez metropolitę wrocławskiego mają bardzo długą tradycję. - Myślę, że te spotkania odniosły bardzo wielki skutek - scaliły środowisko, doprowadziły do jego pojednania i ujednolicenia myśli - mówił. Zaznaczył jednak, że nie jest tak, że wszystkie troski zostały rozwiane, a problemy rozwiązane. - Środowisko naukowe potrzebuje nadal wsparcia - zauważył i prosił o całoroczną modlitwę w tej intencji abp. Kupnego.

Słowo do zebranych skierował również rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego, ks. prof. Włodzimierz Wołyniec. - Ja myślę przede wszystkim o naszych studentach, którzy potrzebują od nas z całą pewnością rzetelnej wiedzy, ale potrzebują czegoś więcej - zauważył. Nawiązał do życzliwości Pana Boga, która jest niezmienna niezależnie od stanu duchowego człowieka. - To dla nas, ludzi, którzy przekazują wiedzę, jest ważne, byśmy zachowali taką postawę życzliwości względem studentów - przekonywał.

Po części oficjalnej przyszedł czas na indywidualne życzenia, przełamanie się opłatkiem oraz poczęstunek.