Wszędzie, wszystkim i na wszelkie sposoby

Maciej Rajfur

publikacja 18.01.2016 14:53

Mówiąc językiem telewizyjnych seriali: Rusza nowy sezon Dominikańskiej Szkoły Wiary we Wrocławiu. Będzie jednak zdecydowanie ciekawiej niż na ekranie telewizora. Czego możemy się spodziewać? Na pewno intrygujących tematów.

Wszędzie, wszystkim i na wszelkie sposoby DSW popularyzuje naukowe zagadnienia religijne, dlatego jest przeznaczona dla szerokiej grupy odbiorców Roman Tomczak /Foto Gość

Comiesięczne spotkania w każdą trzecią lub czwartą sobotę miesiąca mają formułę 45-minutowej prelekcji i późniejszej dyskusji.

Za całość odpowiedzialny jest o. Norbert Oczkowski, który zaprosił ciekawych gości, a ci z kolei poruszą niebanalne zagadnienia.

- W tym roku obchodzimy 800-lecie zakonu i pomyślałem, że warto poprzez tę inicjatywę kolejny raz wprowadzić w życie nasze hasło: „Wszędzie, wszystkim i na wszelkie sposoby” - mówi o. Norbert Oczkowski.

Chciałby w tematach poruszanych podczas comiesięcznych spotkań ująć szeroki dominikański charyzmat. Ale nie chce także ograniczać się tylko do swojego zakonnego podwórka.

- Nie ukrywam, że nie chodzi robienie czegoś tylko w kluczu duchowości dominikańskiej, żeby nie zawężać grona zainteresowanych. Ale poruszymy oczywiście wątki wplecione w działania zakonu - dodaje.

Pierwsze spotkanie w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary traktować będzie o bardzo medialnym temacie czyli o… mediach. O. Stanisław Tasiemski, dominikanin, który przez wiele lat pracował w Katolickiej Agencji Informacyjnej oraz jako korespondent Radia Watykańskiego, wygłosi wykład pt. „Chrześcijanin w labiryncie mediów”. Postara się odpowiedzieć m.in. na pytania: jak dobrze z mediów korzystać oraz jak znaleźć złoty środek między bezkrytycznym przyjmowaniem informacji i traktowaniem wszystkiego jako zagrożenie i manipulację?

Dominikanie zapraszają do starego refektarza (wejście od ul. Janickiego) w sobotę, 23 stycznia, o 17:00.

- Myślę, że to temat na topie. Wszyscy w mediach jakoś istniejemy i mamy z nimi do czynienia. W kontekście niedawnej ustawy medialnej warto pochylić się nad tym zagadnieniem. Jak te media powinny wyglądać i jak z nich mądrze korzystać? - zapowiada o.Norbert.

Co jeszcze czeka nas w ramach tegorocznego cyklu? Na pewno odpowiedzi na pytania: Czy kazania muszą być nudne? Jaki wpływ ma sztuka na duchowość? Jak uprawiać duszpasterstwo? Zagadnienia mają pokazać różnorodność charyzmatu zakonu.

- Mamy jeszcze plan, że marcu połączymy się przez Skype'a z naszymi dominikankami klauzurowymi, które powiedzą też kilka słów o modlitwie kontemplacyjnej - zapowiada organizator.