Talenty w przestworzach

pwr, mr

publikacja 12.02.2016 09:18

Na początku marca w Stanach Zjednoczonych zostaną przeprowadzone międzynarodowe zawody lotnicze SAE Aero Design East. Wystąpią w nich studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy na lotnisku wrocławskiego aeroklubu w Szymanowie zaprezentowali swoje samoloty w akcji.

Talenty w przestworzach Pokaz samolotów na lotnisku wrocławskiego aeroklubu w Szymanowie Politechnika Wrocławska

W tym roku członkowie zespołu JetStream Akademickiego Klubu Lotniczego PWr zbudowali dwa samoloty: Spirit of Kościuszko, który ma rozpiętość skrzydeł 1,6 m, waży 500 g i jest w stanie unieść ładunek o wadze 2,2 kg. Wystartuje w klasie micro.

Lower Silesian natomiast - o rozpiętości skrzydeł 3,5 m, wadze 3,5 kg - jest w stanie unieść ładunek o wadze 7,5 kg. Wystąpi w klasie advanced.

Na czym polega rywalizacja w poszczególnych klasach? W każdej chodzi o zbudowanie bezzałogowego samolotu, który ma podnieść jak najcięższy ładunek.

Micro konstrukcja kompozytowa modelu musi zmieścić się w jak najmniejszej tubie i w ciągu 1,5 minuty zostać złożona do lotu wraz z ładunkiem. Zwycięży ta ekipa, która podniesie największy ciężar w stosunku do wagi swojego samolotu. W advanced samolot musi nie tylko udźwignąć ładunek, ale i zrzucić go kilkakrotnie w ciągu lotu z wysokości 33 m tak, by znalazł się jak najbliżej wyznaczonego celu.

Zawody odbędą się w Fort Worth (Teksas, USA) w dniach 11-13 marca 2016 r. Wystartują w nich studenckie zespoły z całego świata – m.in. z Egiptu, Indii, Kanady, USA, Brazylii, Meksyku, Chin i Polski. Organizatorem SAE Aero Design East jest stowarzyszenie Society of Automotive Engineers i firma Lockheed Martin, potentat w branży lotniczej.

Grupa JetStream powstała w wyniku pracy i zaangażowania członków Akademickiego Klubu Lotniczego, mających na celu wykorzystanie w praktyce wiedzy zdobytej na Politechnice Wrocławskiej i zbudowanie własnego samolotu bezzałogowego. Wrocławski zespół debiutował na prestiżowych zawodach SAE Aero Design w roku 2009, zajmując 17 miejsce w klasie samolotów "Regular".

Członkowie zespołu stawiają także przed sobą nowe wyzwania.  Przez wiele lat działań mieli szanse zobaczenia wielu wspaniałych miejsc, poznania wielu wspaniałych ludzi oraz nawiązania wielu kontaktów. Zespół JetStream współpracował już z takimi potentatami w branży lotniczej jak Hamilton Sunstrand czy PZL Mielec.

Talenty w przestworzach   Politechnika Wrocławska Talenty w przestworzach   Politechnika Wrocławska Talenty w przestworzach   Politechnika Wrocławska