Ostatni raz przed Krakowem

Magdalena Drogosz

publikacja 24.02.2016 21:20

Diecezjalni koordynatorzy i wolontariusze Światowych Dni Młodzieży spotkali się na XIII Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które w tym roku odbyło się wyjątkowo w dwóch miastach - Poznaniu i Gnieźnie. Wśród delegacji nie zabrakło przedstawicieli wrocławskiego sztabu.

Ostatni raz przed Krakowem - Boże Miłosierdzie to po prostu szansa na nowe życie dla kogoś, kto stracił już nadzieję. Wystarczy, że pojawi się druga osoba, która wesprze zamiast skreślać - powiedziała podczas panelu dyskusyjnego s. Małgorzata Chmielewska (z lewej) Magdalena Drogosz

Forum rozpoczęło się rozważaniami i próbą odpowiedzi na pytanie: "jak konkretnie żyć chrztem świętym na co dzień". - Duszpasterstwo młodzieży musi zejść na poziom parafii, gdzie byliśmy ochrzczeni - podkreślał ks. Grzegorz Suchodolski, szef Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. - Tam młodzi odnajdą wspólnotę, która pomoże im wzrastać w wierze i odnaleźć swoje korzenie, swoją tożsamość.

Gośćmi spotkania byli bp Damian Bryl, który zaprosił młodzież na obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski, oraz Agnieszka Chrostowska związana ze spotkaniami Lednickimi. W tym roku lednicka ryba zostanie poświęcona jako brama Roku Jubileuszowego, stąd przejście przez nią będzie się wiązało z możliwością uzyskania odpustu jubileuszowego.

Kolejnego dnia wszyscy delegaci udali się do Gniezna, gdzie w katedrze uczestniczyli w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka. Zebrani mogli podziwiać drzwi gnieźnieńskie i wspólnie modlić się przy relikwiach św. Wojciecha. Popołudnie natomiast upłynęło na spotkaniach z przedstawicielami Komitetu Organizacyjnego ŚDM, na których omawiano kwestie organizacyjne związane z przyjazdem grup do Krakowa i obchodami ŚDM 2016.

Ks. Andrzej Wolpiuk przybliżył szczegóły rejestracji grup. Najwięcej pytań ze strony delegacji diecezjalnych wzbudziła kwestia płatności za pakiety pielgrzyma. Omówiony został również fundusz solidarnościowy, który jest wsparciem finansowym dla młodzieży z krajów ubogich. Każdy pielgrzym rejestrujący się na Światowe Dni Młodzieży, proszony jest o wpłatę 10 euro na rzecz swoich rówieśników, którzy także chcą uczestniczyć w tym wydarzeniu, ale ich una to nie stać. Nad sprawiedliwym rozdzielaniem funduszu solidarnościowego czuwa Papieska Rada ds. Świeckich.

W kolejnej części spotkania Francesco Crisanti oraz Krzysztof Wójcik z krakowskiej sekcji logistyki przedstawili strategie poruszania się po Krakowie w czasie ŚDM wypracowaną wspólnie z władzami miasta, spółkami transportowymi oraz pracownikami i studentami politechniki krakowskiej. Oglądane plany i wykresy uzmysłowiły jeszcze dobitniej wszystkim zebranym jak ogromnym przedsięwzięciem będą lipcowe uroczystości, podczas których do stolicy Małopolski przybędzie nawet dwa i pół miliona osób.

O wydarzeniach centralnych mówił ks. Stanisław Miszczak, który podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży to przede wszystkim spotkanie o charakterze religijnym. Przestrzegał przed patrzeniem na ŚDM w kategoriach wydarzenia komercyjnego. - Proszę nie traktować otwarcia ŚDM, jak inauguracji Igrzysk Olimpijskich - zaznaczył. Ks. Miszczak zapowiedział, że sobotnie czuwanie z papieżem rozpocznie się przejściem Ojca Świętego przez Bramę Miłosierdzia, a zakończy w niedzielę założeniem białych szat przez uczestników i przekazaniem symbolicznego płomienia miłosierdzia. Będzie to znak obietnicy, jaką otrzymała św. siostra Faustyna, że z Polski wyjdzie na cały świat iskra miłosierdzia.

Ostatnim elementem drugiego dnia było wystąpienie Doroty Borkowskiej z sekcji wolontariatu, która podkreśliła że Kraków czeka na zgłoszenia chętnych, którzy chcieliby zostać wolontariuszami w dniach 25-31 lipca. - Potrzebujemy około trzech tysięcy wolontariuszy krótkoterminowych z Polski, a teraz mamy jedynie 500 potwierdzonych zgłoszeń, które przeszły weryfikację. Natomiast Monika Rybczyńska zaprezentowała wizualizację oznakowania Krakowa podczas ŚDM. Wszystkie miejsca będą oznaczone odpowiednimi kolorami. Festiwalowi Młodych przypisano kolor czerwony, strefie katechez - żółtymi, a punktom informacyjnym - niebieski. Centrum Jana Pawła II i Sanktuarium Miłosierdzia będą strefą żółtą, Campus Misericordiae otrzymało kolor czerwony, a Błonia krakowskie kolor niebieski.

Kolejny dzień Forum to propozycja duchowa pt. "Oblicza Bożego Miłosierdzia". W pierwszej części wystąpił ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z wykładem pt. "Katolik w UE". Gośćmi drugiej części byli: s. Małgorzata Chmielewska, Katarzyna Olubińska, dziennikarka i blogerka oraz Magdalena Wolnik, wolontariuszka z warszawskiej wspólnoty św. Idziego. Panel prowadził znany z programu "Między ziemią a niebem" Maciej Zając. Zaproszeni dzielili się swoim doświadczeniem w pomocy innym oraz wskazywali na to jak wcielać miłosierdzie w życie. - Boże Miłosierdzie to po prostu szansa na nowe życie dla kogoś, kto stracił już nadzieję. Wystarczy, że pojawi się druga osoba, która wesprze zamiast skreślać - powiedziała s. Małgorzata Chmielewska. Katarzyna Olubińska zwróciła uwagę na efekt tzw. kuli śniegowej. Nawet małe dobro może być szalenie inspirujące dla tego, kto je dostrzeżei zwyczajnie poda dalej.

XIII Forum było ostatnim spotkaniem wolontariuszy diecezjalnych sztabów przed ŚDM w Krakowie. Rozjeżdżając się do swoich diecezji wszyscy wzajemnie życząc szczęśliwej drogi wołali: "Do zobaczenia w Krakowie!"