Odszedł najstarszy kapłan (aktualizacja)

kb

publikacja 06.03.2016 14:47

Ks. kanonik Franciszek Rozwód w październiku skończył 104 lata.

Odszedł najstarszy kapłan (aktualizacja) Ks. Franciszek Rozwód miał wspaniałe relacje z parafianami św. Franciszka z Asyżu. Był cenionym spowiednikiem Agata Combik /Foto Gość

Ks. kanonik Franciszek Rozwód urodził się 10 października 1911 r. w Żyrawie k. Lwowa.

Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1937 roku. Pierwszą placówką kapłana była Nawaria koło Lwowa. Później posługiwał w Bóbrce i Porchowej (archidiecezja lwowska), a od 1945 r. w parafiach archidiecezji wrocławskiej: w Bielawie, Stroniu Śląskim, Żabinie, Siedlęcinie i Prochowicach.

Pytany o przepis na długowieczność mówił, że takiego nie ma. Podkreślał, że wszystko zawdzięcza Bogu i tylko na Nim polega. Ks. Franciszek praktycznie do końca swojego życia był aktywnym kapłanem. Jego pasją było pszczelarstwo.

Od wielu lat mieszkał w Domu Księży Emerytów na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu skąd regularnie dojeżdżał autobusem miejskim do parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu, aby pomagać zwłaszcza swoją obecnością w konfesjonale. Dopiero przed około rokiem, po przebytym zapaleniu płuc, ograniczył swoją aktywność.

Ks. Franciszek Rozwód odszedł do Pana w 79. roku kapłaństwa.

Aktualizacja:

Eksporta ciała do parafii pw. św. Franciszka z Asyżu odbędzie się 9 marca o godz. 18 po czym celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego.

Msza św. pogrzebowa będzie celebrowana 10 marca o godz. 11 w katedrze wrocławskiej. Przewodniczył jej będzie abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Bezpośrednio po Eucharystii nastąpi przewiezienie trumny na cmentarz parafii pw. Ducha Świętego przy ul. Bardzkiej, gdzie nastąpi złożenie ciała do grobu.

Czytaj także artykuł z 2011 roku: Jak pracowita pszczoła

Zobacz archiwalne zdjęcia księdza kanonika.