Caritas z młodymi

pt, ac

publikacja 21.03.2016 13:36

Przybij piątkę dobra - zachęcał spiker przechodniów. Kolorowymi "łapkami" można było pomalować cały samochód Caritas. Wszystko w ramach obchodów Wrocławskiego Dnia Młodzieży.

Caritas z młodymi Swoją "łapkę" zostawił też abp Józef Archiwum Caritas

Na Ostrów Tumski we Wrocławiu przybyło w Niedzielę Palmową około 1000 młodych osób, by wspólnie świętować Wrocławski Dzień Młodzieży.

Caritas czynnie włączyła się w tę inicjatywę. Przed siedzibą stanął namiot z jabłkami dla każdego przechodnia. Wszyscy zostali zaproszeni do pozostawienia po sobie śladu - kolorowej „łapki” na aucie wrocławskiej Caritas. Każdy chciał zostawić swój ślad, biskupi i młodzi, księża i żołnierze, a nawet jamnik.

Kolorową dłoń można było umyć w łaźni, z której na co dzień korzystają bezdomni i ubodzy.

Tylko w ubiegłym roku skorzystało z niej ponad 12 000 osób.

W bramie zaprezentowana została również wystawa opisująca działania Caritas. Natomiast na dziedzińcu powstała zaimprowizowana scena, na której występowali artyści z Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas z Dobroszyc działający w teatrze „Maska”. Po występie wolontariusze Hospicjum Domowego opowiadali o swojej posłudze i prowadzili warsztaty.

Młodzi z Dobroszyc z Warsztatów Terapii Zajęciowej zostali zaproszeni również na główną scenę, gdzie trwały koncerty, modlitwa i świadectwa. - To są młodzi, tacy jak my, którzy też chcą kochać, którzy też chcą świętować - mówił zapowiadający o niepełnosprawnych podopiecznych Caritas. Ich występ został nagrodzony serdecznym aplauzem.

W siedzibie Caritas swoje terenowe studio zorganizowała Rozgłośnia Archidiecezji Wrocławskiej - Katolickie Radio Rodzina.

Caritas z młodymi   Samochód Caritas pokrył się śladami dłoni Archiwum Caritas

Warto dodać, że w przygotowanie stanowiska Caritas z ogromnym zaangażowaniem włączyły się osoby bezdomne, na co dzień korzystające z łaźni czy jadłodajni. Ich wsparcie jako wolontariuszy pomogło w sprawnym przygotowaniu i złożeniu całej infrastruktury.

Przypomnijmy, że dla Caritas Wielki Post to czas wielu akcji miłosierdzia - choćby zbiórki żywności dla potrzebujących. Dzięki osobom działającym w Parafialnych Zespołach Caritas, uczniom ze Szkolnych Kół Caritas oraz setkom wolontariuszy udało się pobić kolejny rekord z rzędu. Zbiórka prowadzona była w pierwszy weekend marca, w ponad 70 sklepach.

Łącznie udało się zebrać 13704 kg żywności, która ma długi okres przydatności do spożycia. Z przekazanych produktów przygotowywane są paczki, które następnie, jeszcze przed świętami Wielkiej Nocy, trafią do najbardziej potrzebujących rodzin w naszej archidiecezji. Szacujemy, że z tej formy pomocy skorzysta około 4000 osób.

W zbiórce wzięło udział ponad 600 wolontariuszy. W ubiegłym roku podczas wielkanocnej zbiórki zebrano 11 231 kg produktów.