Biało-czerwone, czyli najdroższe sercu

Maciej Rajfur

publikacja 02.05.2016 15:08

Podczas uroczystego apelu na wrocławskim rynku z okazji Dnia Flagi władze miasta i województwa podkreślały znaczenie barw narodowych na przełomie wieków polskiej państwowości. A jak my dzisiaj do nich podchodzimy?

Biało-czerwone, czyli najdroższe sercu W apelu uczestniczyli młodsi i starsi Maciej Rajfur /Foto Gość

Całość rozpoczęła się przy obecności kilkuset mieszkańców występem Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji. Następnie wprowadzono jednostki mundurowe, które uczestniczyły w apelu: Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych, kompanię honorową wystawiona przez 10. Pułk Dowodzenia, pododdział dowództwa 3. Brygady Radiotechniczej i 31. Batalion Radiotechniczny, pododdział Policji, pododdziały Służby Celnej i Straży Miejskiej.

- Biało-czerwone barwy towarzyszyły nam przez wieki w dniach chwały, ale też wtedy, gdy potrzebowaliśmy wsparcia i otuchy - mówił wojewoda dolnośląski.

Paweł Hreniak zaznaczył, że Polacy i Polki postrzegają flagę jako źródło wsparcia i podkreślenie więzi z narodem i państwem. Zachęcał, by spojrzeć na flagę w sposób szczególny i radosny.

- Dziś polska flaga nie jest tylko obowiązkowym akcentem. Umieszczana na domach z wielkim entuzjazmem, eksponowana podczas wydarzeń sportowych, kulturalnych i publicznych stała się symbolem jedności z narodem i żywym dowodem na to, że dla Polaków ojczyzna jest realną wartością - przemawiał wojewoda.

Święto Flagi RP obchodzimy po raz trzynasty. Marszałek województwa dolnośląskiego podkreślił, że wywieszając flagę wyrażamy naszą cześć i szacunek dla tradycji i polskich symboli narodowych.

- Patrząc na nasz biało-czerwony sztandar widzimy naszą historię, nasze państwo, widzimy na samych, dostrzegamy nasze obawy, ale także marzenia. Flaga jest bowiem symbolem naszych wartości, tradycji honoru i męstwa - mówił Cezary Przybylski.

Na pl. Gołębim w rynku nastąpiło także uroczyste podniesienie flagi na maszt oraz salwa honorowa. Wiceprezydent Wrocławia zwrócił natomiast uwagę, że flaga i godło symbolizują i tworzą wspólnotę narodową.

- Dbanie o te symbole oraz kształtowanie i pielęgnowania postaw patriotycznych to nasza powinność. Dumnie nosimy na piersi biało-czerwone barwy. A flaga jest z nami każdego dnia - mówił Adam Grel.

Generał Brygady Wojska Polskiego Wojciech Lewicki wspomniał historię walk zbrojnych: powstania krakowskiego, wielkopolskiego i styczniowego oraz 123 lata niewoli pod zaborami.

- Gdy odzyskaliśmy niepodległą Polskę, barwy biało-czerwone stanowiły najpiękniejsza odznakę odzyskanej wolności. Od stuleci pod biało-czerwoną flagą walczyli i ginęli w obronie najważniejszych wartości nasi bohaterscy poprzednicy: żołnierze najjaśniejszej Rzeczpospolitej. W chwilach niewoli barwy były znakiem bojowym walczącego narody i symbolem hartu ducha - tłumaczył zgromadzonym generał.

Na koniec przy aplauzie mieszkańców po rynku przeszła dostojna defilada wszystkich zgromadzonych jednostek.