Miejsce nawiązywania relacji z Bogiem

ac

publikacja 07.05.2016 22:06

To historyczny dzień dla Kościoła wrocławskiego i dla Kościoła powszechnego - powiedział abp Józef Kupny podczas Mszy św. odprawionej w Boguszycach-Osiedlu. Podczas Eucharystii świątynia pw. Miłosierdzia Bożego została konsekrowana.

Miejsce nawiązywania relacji z Bogiem Podczas konsekracji nowej świątyni świętymi olejami namaszczany jest znajdujący się w prezbiterium ołtarz Arkadiusz Cichosz

Uroczystość zgromadziła oprócz wielu wiernych z całej parafii i nie tylko również księży z dekanatu oraz byłych proboszczów parafii w Boguszycach i przedstawicieli władz gminy Oleśnica.

Przed rozpoczęciem Mszy św. proboszcz, ks. Andrzej Augustyn przedstawił historię budowy nowej świątyni. Jej początki sięgają 1988 roku. - Wtedy to podczas poświęcenia pokarmów wielkanocnych przy przydrożnym krzyżu zrodził się pomysł budowy, tutaj na osiedlu, nowego kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. Inicjatywę tę podjął ówczesny proboszcz a obecny ks. infułat Władysław Ozimek. W 1989 r. wystąpił z pismem do gminy o zarezerwowanie w planach zagospodarowania terenu, placu pod budowę przyszłego kościoła - wspominał proboszcz.

Dopiero 10 lat później na placu przeznaczonym pod budowę kościoła postawiono krzyż misyjny, przy którym od 2003 r. w sezonie wiosenno-letnim odprawiano niedzielne Msze św. W tym samym roku plac pod budowę poświęcił bp Edward Janiak.

Prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu 2003 r. – W 2006 postawiono mury świątyni, w 2007 zamocowano więźbę dachową, wybudowano wieżę i ustawiono krzyż, w czerwcu 2008 wstawiono okna. Wtedy też został umocowany obraz Jezusa Miłosiernego, który jest darem dla naszej parafii od abp Mariana Gołębiewskiego. Podczas uroczystej Mszy św. 21 czerwca 2008 r. obraz poświecił bp Edward Janiak. W listopadzie 2013 r. pokryto wieżę Kościoła blachą miedzianą, zamontowano okna na wieży - wyliczał ks. Augustyn. Ostatnie prace wykończeniowe miały miejsce już w tym roku - było to m.in. wstawienie witraży w prezbiterium - Ducha Świętego oraz świętych: Faustyny i Jana Pawła II.

Podczas homilii metropolita wrocławski podkreślał znaczenie każdej świątyni. - Świątynia jest miejscem szczególnego spotkania Boga w Słowie Bożym, w liturgii eucharystycznej, nabożeństwach, adoracji… nawiązujmy tutaj szczególną relację z Bogiem. Tutaj są warunki do tego szczególnego spotkania - mówił abp Kupny. - Niech ten dom Boży nigdy nie będzie pusty.

Na zakończenie uroczystości abp Kupny poświęcił pamiątkową tablicę w kruchcie kościoła i odczytał dekret o nadaniu wezwania Miłosierdzia Bożego konsekrowanej świątyni oraz zostawił w darze dla parafii biały ornat.

Nowy kościół w Boguszycach-Osiedlu jest świątynią filialną parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Boguszycach.

Zobacz kilka archiwalnych oraz aktualnych zdjęć świątyni.