Papiescy specjaliści

ac

publikacja 15.05.2016 12:43

Przedstawiciele Wałbrzycha, Zgorzelca i Bolesławca byli najlepsi w 12. edycji Konkursu Papieskiego w rejonie dolnośląsko-opolskim.

Papiescy specjaliści Ewelina i Katarzyna (z prawej) - zwyciężczyni regionalnego etapu konkursu Agata Combik /Foto Gość

Pierwsze dwa miejsca oraz miejsce czwarte przypadły uczennicom II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Zespole Szkół nr 2 w Wałbrzychu – kolejno: Katarzynie Adamczak, Joannie Bober i Ewelinie Świętanowskiej. III miejsce zajął Marcin Rajczakowski z LO im. Braci Śniadecki w Zgorzelcu, miejsce V – Jakub Czyżewski z technikum nr 3 w Bolesławcu.

Wiedza uczestników konkursu, organizowanego przez Instytut Tertio Milennio, sprawdzana jest na różne sposoby w kolejnych etapach.

– Na pierwszym etapie czekał na nas quiz. Rozwiązywałam go na stronie internetowej w szkole. Drugi etap wiązał się z testem on-line wielokrotnego wyboru, który rozwiązywaliśmy w domu – wszyscy w całej Polsce w tym samym czasie – wyjaśnia Ewelina, pierwszoklasistka z liceum w Wałbrzychu. – Następnie pisaliśmy esej (ja na temat obrony „mojego Westerplatte”), a teraz, we Wrocławiu, broniliśmy go przed komisją.

– Mój esej dotyczył sensu ludzkiego cierpienia w nauczaniu Jana Pawła II – mówi Kasia, tegoroczna maturzystka, i, jak się okazało, zwyciężczyni regionalnego finału. – Korzystałam z bardzo wielu materiałów znalezionych w sieci, z filmów, książek. Przy pisaniu często odwoływałam się do Biblii. Św. Jan Paweł już wcześniej był dla mnie wzorem, ale dopiero teraz zaczęłam głębiej wnikać w to, co mówił, czego nauczał. Ten konkurs na pewno dużo nam dał.

Papiescy specjaliści   Uczestnicy regionalnego finału Archiwum organizatorów Papiescy specjaliści   Tuż po ogłoszeniu wyników (z lewej laureatka) Archiwum organizatorów