Uwaga, podloty!

Kacper Kowalczyk

publikacja 19.05.2016 12:50

Są wszędzie. W parkach, na skwerach, terenach wzdłuż rzek. Siedzą pośród traw i wyglądają tak, jakby potrzebowały pomocy. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, a mowa o podlotach, czyli małych ptakach.

Uwaga, podloty! Skrzydlate maluchy są wszędzie Kacper Kowalczyk

Podczas spacerów po wrocławskich parkach: Szczytnickim, Zachodnim, Południowym czy Tysiąclecia możemy natknąć się na wołające jeść pisklęta.

- Nie dajmy się zwieść temu wołaniu! - ostrzegają ornitolodzy.

- U niektórych gatunków po opuszczeniu gniazda młode ptaki skrywają się w roślinności i są karmione przez rodziców do uzyskania zdolności lotu. Takie ptaki określane są przez nas jako podloty - wyjaśnia Małgorzata Pietkiewicz, ornitolog ze Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

W przypadku spotkania z taką skrzydlatą znajdą najlepszym wyjściem jest po prostu nie pomaganie tym ptakom. Jak tłumaczy Pietkiewicz pisklęta są cały czas pod opieką rodziców, którzy co jakiś czas przylatują, by nakarmić młode, a także sprawdzić, czy wszystko z nim w porządku.

- Jeśli w okolicy zostanie dostrzeżone jakieś zagrożenie w postaci zbliżającego się kota czy psa, dorosłe od razu ostrzegają swoje pociechy - dodaje M. Pietkiewicz.

Mimo tego może dochodzić do sytuacji, kiedy pisklę znajdzie się na ruchliwej drodze, ścieżce rowerowej czy chodniku. Wówczas należy je przenieść na najbliższy trawnik, najlepiej pod jakiś krzak. Tam z pewnością będzie o wiele bezpieczniejsze.

- Pod żadnym pozorem nie zabierajmy ptaków do domu! -  alarmuje Pietkiewicz. Pisklęta najlepiej potrafią wykarmić rodzice. W warunkach domowych graniczy to z cudem, dlatego że ptaki wymagają specjalnej karmy, a także regularnego doglądania, czasami nawet co godzinę. Poza tym nie należy to do tanich zajęć, bowiem takie karmy są dość drogie.

Jeżeli jednak zobaczymy ptaka kulejącego na którąś z nóg, krwawiącego, z niesymetrycznie ułożonymi skrzydłami, bądź spotkamy całe gniazdo z nieopierzonymi pisklętami, wówczas należy powiadomić odpowiednie służby. - We Wrocławiu oraz okolicach istnieją specjalne placówki, gdzie można zwrócić się z taką skrzydlatą znajdą. Tam pracuje lekarz weterynarii sprawujący właściwą opiekę nad zwierzętami. Polecam kontakt z dr. Tomaszem Piaseckim z Uniwersytetu Przyrodniczego, natomiast w okolicach Wrocławia funkcjonują ośrodki w Kątnej oraz Złotówku - objaśnia Małgorzata Pietkiewicz.

Wśród ptaków, jakie możemy spotkać na naszej drodze, są takie gatunki jak szpak, wróbel, mazurek, kos, kwiczoł, krzyżówka, jerzyk, dymówka, wrona, kawka, bogatka czy modraszka.