Chrześcijanie w Ziemi Świętej

Katarzyna Gruba

publikacja 19.05.2016 17:26

"Wyobraź sobie, że jesteś łyżką, a świat garnkiem - zamieszaj w nim" - tak brzmiał kolejny temat spotkania "Synestezja - pomieszanie zmysłów" w S.D.A. Most, które miało miejsce 17 maja.

Chrześcijanie w Ziemi Świętej Katarzyna Jarząbek w "Moście" Achiwum SDA Most

O smaku opowiadała Katarzyna Jarząbek ze Stowarzyszenia "Korzenie Oliwne", które ma przybliżać życie i kulturę chrześcijan z Ziemi Świętej.

Dla uczestników spotkania zaskoczeniem mogła być opowieść pani Katarzyny o tym, że w podręcznikach w Izraelu można przeczytać, iż chrześcijaństwo do Izraela przyszło z wojnami krzyżowymi, więc kojarzy się z rozbojem i kradzieżą.

- Chrześcijanie w Ziemi Świętej są mniejszością, daje się im duże pieniądze za ziemię, by ją sprzedali żydom albo muzułmanom, i wyjechali do Europy. Niestety, wielu wyjeżdża - mówiła prelegentka.

Stowarzyszenie "Korzenie Oliwne" zajmuje się także adopcją drzew oliwnych, co być może jest kroplą w morzu, ale wspiera wielu mieszkańców tamtych terenów, którzy mogą zostać na swojej ziemi, by dbać o te drzewa oliwne będące pod opieką braci w wierze z całego świata.

- Jeśli my, będąc małą łyżeczką, możemy zamieszać w garnku i coś zrobić w tym świecie, warto, byśmy próbowali - apelowała Katarzyna Jarząbek.

Organizatorzy zapraszają do zainteresowania się problemem chrześcijan w Ziemi Świętej i zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Synestezja - pomieszanie zmysłów", które odbędzie się 31 maja o 20.15. Gościem będzie Grzegorz Kloc - kompozytor i piosenkarz.