Bóg cię zaprasza do stołu…

Maciej Rajfur


|

Gość Wrocławski 23/2016

publikacja 02.06.2016 00:00

…aby obdarować cię pokarmem niebieskim, dającym życie wieczne. I pragnie, byś ten dar przyjął, uszanował i go odwzajemnił – mówił w Boże Ciało abp Józef Kupny.

Centralizacja procesji to nie tylko powrót do pięknej historii, ale jeszcze wyraźniejsze wyjście z Chrystusem do mieszkańców miasta. Centralizacja procesji to nie tylko powrót do pięknej historii, ale jeszcze wyraźniejsze wyjście z Chrystusem do mieszkańców miasta.
Maciej Rajfur /Foto Gość

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w katedrze wrocławskiej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski. Mszę koncelebrowali: kard. Henryk Gulbinowicz, abp senior Marian Gołębiewski, biskupi pomocniczy: o. bp Jacek Kiciński, bp Andrzej Siemieniewski oraz kapłani archidiecezji. W homilii pasterz Kościoła wrocławskiego zwrócił uwagę, że eucharystyczne łamanie się chlebem na wzór samego Jezusa musi być kontynuowane w łamaniu się chlebem w codziennym życiu.

– Eucharystia powinna stać się łamaniem chleba we wszystkich dziedzinach naszego życia. Powinna stać się służbą i dawaniem – nauczał abp Józef Kupny.
Dzielenie się chlebem to gest wspólnoty i obdarowania, który buduje jedność. Jezus daje siebie, potwierdzając, że do końca nas umiłował. – Eucharystia zobowiązuje do otwartości na drugiego, do szacunku wobec bliźniego, także tego, który myśli inaczej, który różni się od nas religią, kulturą, czy kolorem skóry – mówił metropolita. Wyjaśniał, że cztery ołtarze podczas procesji symbolizują cztery strony świata i naszą otwartość na każdego. – Otwartość Kościoła i jego gotowość do dzielenia się z każdym największym skarbem ludzkości: Eucharystią – podsumował.
Po Mszy św. wierni wraz z kapłanami udali się w procesji do ołtarzy ulokowanych w centrum miasta: na Ostrowie Tumskim, na pl. Nankiera i pl. Nowy Targ oraz przy bazylice garnizonowej. Zeszłoroczna zmiana trasy w kierunku rynku nie jest przypadkowa. – Idea procesji jest taka, by wyjść z Najświętszym Sakramentem tam, gdzie toczy się codzienne życie. To nasze wyznanie wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii oraz świadectwo, że nie zamykamy Boga tylko w czterech ścianach świątyń – wyjaśnia ks. Rafał Kowalski, rzecznik kurii.