Między Modeną a Wrocławiem

Maja Czajkowska

publikacja 07.06.2016 09:26

Młodzi Włosi wybrali stolicę Dolnego Śląska i właśnie tutaj spędzą Dni w Diecezji.

Między Modeną a Wrocławiem Część polskiej delegacji z bp. Andrzejem Siemieniewskim na czele wraz z przedstawicielami archidiecezji Modena-Nonantola archiwum sztabu ŚDM

Na ŚDM z diecezji Modena-Nonantola razem z abp. Erio Castelluccim przyjedzie do Polski 780 młodych ludzi. Prawie połowa z nich przybędzie do Wrocławia. Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęli już 3 października 2015 r. w parafii Cavezzo, gdzie do dziś można zobaczyć ślady trzęsienia ziemi, które dotknęło ten region w 2012 roku.

Wtedy też grupa młodych wrocławian przyjechała tam razem z bp. Andrzejem Siemieniewskim, aby zaprosić młodzież do Polski. Doświadczyli oni tam głębokiej komunii. Odbyła się wspólna procesja ulicami miasta, a także modlitwa pod przewodnictwem abp. Erio i bp. Andrzeja przed kościołem noszącym wciąż oznaki wstrząsów. Spotkanie zakończyło się świadectwami, które poruszyły uczestników.

To był jednak dopiero początek przygotowań pielgrzymów do odpowiedniego przeżycia czasu w Polsce, gdzie w pełni przyjmą i wypełnią zaproszenie ojca świętego. Hasło tegorocznych Światowych Dni Młodzieży: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" - prowadziło kolejne organizowane przez Duszpasterstwo Młodzieży wydarzenia mające pomóc młodym coraz świadomiej przeżywać treści, które będą obecne na spotkaniu w Krakowie. Przykładowo, w San Marino został zorganizowany Diecezjalny Weekend z okazji uroczystości Wszystkich Świętych, a który poprowadziła diecezja Modeny.

Szczególnymi przygotowaniami naznaczone były okresy Adwentu i Wielkiego Postu. Młodzi Włosi mogli wtedy spotykać się z biskupem, a na każdym spotkaniu analizowali postać jakiegoś świętego, którego później - jeszcze raz - poznają w Polsce, a także pochylali się nad uczynkami miłosierdzia i starali się wdrażać je w życie, aby odpowiedzieć na wezwanie papieża Franciszka.

Ostatnim do tej pory krokiem ku ŚDM 2016 w Krakowie był Diecezjalny Dzień Młodzieży w miejscowości Vignola. Pochód uliczkami miasta został uwieńczony słowami, które papież Franciszek skierował do młodych w liście napisanym właśnie z okazji XXXI Światowych Dni Młodzieży. Nie jest to jednak koniec przygotowań. Pielgrzymi będą jeszcze uczestniczyć w szeregu spotkań, których momentem kulminacyjnym będzie odprawiona w lipcu Msza posłania, celebrowana przez abp. Erio.

O przygotowaniach włoskiej grupy pisaliśmy już rok temu: