Z różańcem i nartami JP2

ac

publikacja 24.06.2016 16:21

Muzeum Mobilne św. Jana Pawła II - twórcy ŚDM - czeka na zwiedzających.

Z różańcem i nartami JP2 Wstęp do muzeum jest wolny Agata Combik /Foto Gość

Znajduje się tu wiele, także mało znanych, zdjęć Karola Wojtyły, począwszy od dzieciństwa poprzez kolejne etapy życia, posługę papieską, pielgrzymki. W gablotach wyeksponowano prywatne przedmioty papieża – różaniec, zegar, który stał na biurku w Castel Gandolfo, długopis czy rozcinacz do listów.

Zobaczysz tu także faksymile paszportu K. Wojtyły, brewiarz w języku łacińskim, z którego się modlił, obrazki, które niegdyś rozdawał w czasie wizyt duszpasterskich.

W gablotach znajdują się okulary przeciwsłoneczne, plecak i drewniane narty, które pamiętają papieskie szusowanie po górskich stokach, serdak używany w podróżach, dwie sutanny papieskie, biała piuska i stuła.

Można przyjrzeć się pieczęci, której używał kardynał Karol Wojtyła, korporałowi z pojemnikiem, w którym przenoszona była Hostia dla chorych w domach oraz ampułkom z papieskim herbem.

W samochodzie-muzeum można zapoznać się także z materiałami - również multimedialnymi - dotyczącymi św. Faustyny Kowalskiej i przesłania o Miłosierdziu Bożym.

Mobilne Muzeum Jana Pawła II narodziło się jako projekt Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie. W tym roku towarzyszy mu hasło „Iskra Miłosierdzia.”

Usytuowane jest w 18-metrowym pojeździe o wysokości 4 metrów. Eksponaty pochodzą m.in. ze zbiorów kard. Stanisława Dziwisza, Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Ekspozycja dostępna jest na wrocławskim Ostrowie Tumskim do niedzieli 26 czerwca, od 9.00 do 21.00.